Doba čtení:1 m, 33 s
Podle České republiky rozšíření těžby ohrožuje zejména spodní vodu v českých obcích v blízkosti hranice. Foto: wikipedia.org

Česká republika s prodloužením těžby v dole Turów nesouhlasí, těžba v něm ohrožuje české občany, vodu a životní prostředí. Mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková v reakci odkázala i na žalobu, kterou Česko v únoru podalo na Polsko k Soudnímu dvoru Evropské unie kvůli rozšiřování těžby v dole. Součástí je i žádost o zastavení tamní těžby uhlí, než rozhodne unijní soud.

Polsko nás do tohoto navazujícího řízení vůbec nepustilo, jedná se o výsledek navazujícího řízení na mezinárodní proces EIA (posuzování vlivů na životní prostředí), který probíhal od roku 2015, k němuž ČR vydala nesouhlasné stanovisko a který Česká republika také následně zažalovala,“ uvedla Roubíčková. „ČR podala na postup Polska žalobu, která je aktuálně u Soudního dvora EU. A vzhledem k tomu, že současná těžba na Turówě probíhá protiprávně, požádali jsme Soudní dvůr EU o její pozastavení do doby, než o žalobě soud rozhodne,“ dodala.

Čtěte také:
Poláci povolili další těžbu v dole Turów
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Dnešním rozhodnutím pokračují kroky, které nebyly a nejsou v souladu s evropským právem. Proto o nich bude na základě žaloby České republiky rozhodovat Evropský soudní dvůr,“ uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Věřím, že porušování unijní legislativy nebude přehlédnuto a polský investor dál nebude ignorovat oprávněné požadavky českých obyvatel žijících na českém státním území, v těsné blízkosti dolu,“ dodal hejtman.

Rozhodnutí polských orgánů mě velmi mrzí a nesouhlasím s ním. Prodloužení těžby znamená vážná ekologická a klimatická rizika. I Česko už opouští dobu uhelnou a Polsko by se mělo vydat co nejdříve stejným směrem,“ napsal ČTK člen sněmovního Výboru pro životní prostředí Jan Chvojka (ČSSD). Postup polského ministra považuje místopředseda výboru Jaroslav Holík (SPD) za krok proti zdraví obyvatel.