Doba čtení:3 m, 23 s
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že se dlouho snažil spor vyřešit bez soudu, nevedla k tomu ale ani jednání před deseti dny ve Varšavě. Foto: FB Tomáš Petříček

Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Bude požadovat zastavení těžby. Rozhodla o tom vláda, informovalo ČTK ministerstvo zahraničí (MZV).

Návrh podala ministerstva životního prostředí a zahraničí. Důvodem žaloby je hlavně negativní dopad těžby na hraniční regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde českým občanům ubývá spodní voda, uvedlo MZV. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí podle televize TVN 24 vyjádřilo nad rozhodnutím české vlády údiv.

Čtěte také:
Česko podalo k EK podnět kvůli Turowu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Mluvčí Aleksander Brzózka podle televizní stanice řekl, že polské ministerstvo je překvapeno. Upozornil na to, že při nedávné návštěvě delegace vedené českým ministrem zahraničí ve Varšavě se jednalo i se zástupci českého ministerstva životního prostředí. „Z průběhu jednání se dalo usuzovat, že existuje šance na smírné ukončení sporu,“ zdůraznil Brzózka.

Polská strana kategoricky popírá vliv dolu na situaci v Česku. Turów dodává uhlí hlavně do blízké elektrárny. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, chce v těžbě pokračovat až do roku 2044. Loni byla koncese prodloužena o šest let, do roku 2026, připomněla TVN 24. Důl a elektrárna podle serveru Business Insider uspokojují přibližně osm procent poptávky po elektřině v Polsku.

Žaloba k Soudnímu dvoru EU směřuje především na porušení práv českých občanů. Soudní dvůr se bude nejdříve podle MZV zabývat návrhem na předběžné opatření, které by mohlo být vydáno v řádu několika týdnů. Spor může až do vynesení rozsudku ukončit dohoda obou stran.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že se dlouho snažil spor vyřešit bez soudu, nevedla k tomu ale ani jednání před deseti dny ve Varšavě. Těžba má podle něj negativní každodenní vliv na životy desetitisíců Čechů. Obává se protahování soudu. „Mezitím jim důl bude dál odvádět vodu a dál bude prach znečišťovat vzduch, který dýchají,“ uvedl. Proto podle něj Česko podá i návrh na předběžné opatření. Pokud by mu soud vyhověl, těžba by se musela do vynesení rozsudku zastavit.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že pokračování těžby má závažné a nevratné negativní dopady na životní prostředí v ČR. „Takže podání žaloby, byť se jedná o tu nejkrajnější možnost řešení, je nevyhnutelné. Mezinárodní jednání na diplomatické i odborné úrovni s Polskem samozřejmě budou pokračovat. Pokud by Polsko přistoupilo na naše požadavky, žalobu lze stáhnout,“ podotkl.

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka, který je zároveň vládním zmocněncem pro zastupování ČR před soudním dvorem, žaloba směřuje především na porušení práv českých občanů. „Ti se nemohli zúčastnit ani povolovacího řízení rozšiřování dolu, ani soudního přezkumu tohoto rozhodnutí. Polsko české straně také neposkytlo potřebné dokumenty týkajících se těžby a nezohlednilo posouzení vlivů na životní prostředí,“ uvedl.

Podle ministerstva dostane Polsko možnost se nejprve k žalobě písemně vyjádřit, poté začne ústní část procesu. Následovat by mělo stanovisko generálního advokáta. Pokud soudní dvůr přistoupí na český návrh projednat věc přednostně, rozsudek by mohl vynést zhruba za jeden rok, uvedlo ministerstvo.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají zvýšeného hluku a prašnosti, ale hlavně ztráty vody.

Evropská komise v právně nezávazném stanovisku ke sporu Česka s Polskem kvůli Turówu v prosinci došla k závěru, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy. České stížnosti týkající se mimo jiné vlivu těžby na zásoby pitné vody jsou ale podle EK vzhledem k předloženým důkazům a argumentům obou stran neopodstatněné.

Žalobu podle dřívějších vyjádření podporuje i Liberecký kraj, který s Turówem sousedí.