
Česko prostřednictvím České exportní banky (ČEB) prodává zajištěnou pohledávku za společností Adularya, která vlastní hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre v Turecku. ČTK to řekl mluvčí ČEB Jan Černý. Na nedokončeném tureckém projektu se podílely české firmy, turecká strana se ho několikrát neúspěšně pokusila prodat. Hodnota prodávané pohledávky je podle informací ČTK v miliardách korun.
„Nyní jsme zahájili fázi oslovování zájemců o účast ve výběrovém řízení. Podle očekávaného harmonogramu transakce by měly být nabídky vyhodnoceny v prvním čtvrtletí roku 2021,“ uvedl Černý. Součástí prodeje pohledávky jsou podle něj i související práva. Prodej je organizován a koordinován ČEB a Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP).
Čtěte také:
Adularya: Revoluční řešení, nebo porážka?
Investory bloků budou dcery ČEZ
Projekt, který zahrnuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl, byl jedním z důvodů, které přivedly k úpadku firmu Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po pokusu o puč v Turecku v roce 2016 holding Naksan, do kterého Adularya patří, skončil v rukou státu.
ČEB dnes uvedla, že projekt Yunus Emre v současné době vlastní společnost Adularya Energy patřící do skupiny Naksan Holding, která byla založena pro účely rozvoje projektu v roce 2007. „Do projektu bylo investováno přes 700 milionů eur (18,5 miliardy korun), které byly částečně financovány z úvěru poskytnutého ČEB a pojištěného EGAP. Od druhé poloviny roku 2016 je Naksan Holding pod správou tureckého fondu TMSF. Elektrárna je tvořena dvěma jednotkami, každá s výrobní kapacitou 145 megawattů. Jednotka A již byla v provozu testovací fáze v roce 2016 a jednotka B je před technickým dokončením,“ dodala banka.
Budoucnost projektu byla jedním z hlavních témat návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v září loňského roku v Turecku. Babiš po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořil o tom, že Česko má od turecké strany de facto nabídku celá aktiva projektu Adularya převzít. K tomu ale nakonec nedošlo. Havlíček tehdy uvedl, že ztráta pro český stát bude v každém případě velká.
ČEB vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Posláním banky je podporovat český vývoz a povědomí o České republice ve světě.