Doba čtení:1 m, 51 s
Projekt Adularya zahrnuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl. Hlavním dodavatelem stavby byla firma Vítkovice Power Engineering. Foto: adularya.com

Zajištěnou pohledávku za společností Adularya, která vlastní hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre v Turecku, od České republiky podle informací Ekonomického deníku koupí turecký Yildizlar SSS Holding.

Na nedokončeném tureckém projektu se podílely české firmy, turecká strana se ho několikrát neúspěšně pokusila prodat. Nominální hodnota pohledávky činí 433 milionů eur (asi 10,6 miliardy Kč), úspěchem bude, pokud se prodá alespoň za třetinu, napsal dnes dále web.

Pohledávku ČR nabízí prostřednictvím České exportní banky (ČEB). Mluvčí banky Jan Černý ČTK sdělil, že k transakci nemůže poskytnout bližší informace. Oficiální sdělení by banka mohla zveřejnit v nejbližších týdnech maximálně měsících, uvedl. Smlouvu o poskytnutí úvěru ČEB uzavřela v roce 2010.

Zdroje z trhu podle Ekonomického deníku naznačují, že smlouva s vítězem tendru je podepsána a čeká se už jen na splnění odkládacích podmínek. Termín podání nabídek skončil loni počátkem dubna. Přihlásili se tři zájemci, dva z Turecka. Yildizlar SSS Holding je soukromou podnikatelskou skupinou, působící v oborech výroby keramiky, těžebního průmyslu, energetiky a paliv, stavebnictví či cestovního ruchu. Společnost na dotaz Ekonomického deníku k prodeji nereagovala, napsal portál.

Vrátí se aspoň část miliard z tureckého průšvihu?

Projekt Adularya zahrnuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl. Hlavním dodavatelem stavby byla firma Vítkovice Power Engineering. Zmařená akce byla jedním z hlavním důvodů, která ji přivedla k úpadku. Problém podle společnosti způsobilo nekvalitní uhlí z přilehlého lomu, kotle elektrárny byly stavěny na jiný standard. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po pokusu o puč v Turecku v roce 2016 holding Naksan, do kterého Adularya patří, skončil v rukou státu.

Cena pohledávky s časem klesá. „Ještě v roce 2019 byla reálná možnost pohledávku prodat za zhruba 170 milionů eur (4,2 miliardy Kč), avšak tehdy k dohodě zúčastněných stran nedošlo,“ uvedl Ekonomický deník. Kromě hodnoty úvěru je třeba připočítat také ušlé úroky, které podle dřívějších informací činí 120 milionů eur (2,9 miliardy Kč)

ČEB vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Posláním banky je podporovat český vývoz a povědomí o ČR ve světě.