Doba čtení:1 m, 12 s
Nebývalý zájem o uhlí v letních měsících se odráží i na dodacích lhůtách uhelných skladů, které se pohybují kolem měsíce. Foto: wikipedia.org ŠJů

Češi se kvůli nejistým a drahým dodávkám plynu vracejí zpět k pevným palivům. A kromě dřeva mají enormní zájem také o uhlí. Vyplývá to z ankety, kterou Deník provedl u několika tuzemských prodejců.

„Zákazníci neustále volají a mají zájem o vše, co máme na skladu. Přitom obvykle máme nejvíce práce se začátkem topné sezony. Ale teď se nezastavíme,“ řekl Deníku Zdeněk Janda ze společnosti Janda a Červ. Obdobně odpověděla i Marie Němcová z pražské firmy Uhlí Němcová, kam volají lidé z celé republiky. Nebývalý zájem o uhlí v letních měsících se odráží i na dodacích lhůtách. U všech Deníkem oslovených uhelných skladů se pohybují kolem měsíce.

V Německu prudce vzrostla spotřeba uhlí

Velkou renesanci uhlí potvrzují také těžaři. „Zvýšený zájem o tříděné uhlí jsme zaznamenali už v loňském roce. V posledních měsících je ale enormní a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Uhlí vhodné pro domácnosti těžíme v lomu ČSA, kde ale těžba končí na přelomu roku 2024-25,“ dodala mluvčí energetické společnosti Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Ke koupi v minulých letech opomíjeného topidla nahrává i fakt, že původně ohlašovaný konec nejstarších kotlů na tuhá paliva, jež měl platit od letošního září, byl odložen o dva roky. A Česko se tak vrací zpět do „doby uhelné“.