Doba čtení:1 m, 11 s
Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

Česká republika proud po pátečním výpadku elektráren Temelín a Chvaletice dál dovážet nemusí. Napsaly České noviny.

Uhelná Elektrárna Chvaletice dnes před polednem obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Blok má výkon 205 megawattů.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenta.

Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí. Dovoz elektřiny mohl ČEPS zastavit poté, co v pátek odpoledne v Česku klesla spotřeba elektřiny. „Situace je v tomto ohledu klidná a nevypadá to, že by mělo dojít k nějakým dalším problémům,“ popsala aktuální stav Peterová.

Čtěte také: Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

V Temelíně od 3. září stojí první blok kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. K přenosové soustavě by měl být připojen v noci z neděle na pondělí. Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 terawatthodiny ve prospěch vyvezené.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany

Eletrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa