Čeští politici si vjeli do vlasů kvůli ruskému plynu

Náměstek ostravského primátora Jakub Unucka a spolupředseda Strany Zelených Michal Berg se přou, zda jsou němečtí Zelení placeni ruským Gazpromem. Koláž iUHLI.cz

Náměstek ostravského hejtmana za ODS Jakub Unucka napsal na Facebook, že jedno z mála pozitiv ruské invaze je konec německé verze Green Dealu. Plyn nebude řešení a němečtí Zelení placení Gazpromem nebudou určovat další směr. Reakce Zelených na sebe samozřejmě nedala dlouho čekat.

„Ostravský náměstek hejtmana za ODS @JakubUnucka napsal na FB, že němečtí Zelení jsou placení Gazpromem. To je samozřejmě čistá lež. Na rozdíl od mnohých dobře známých sponzorů v dlouhé historii ODS. Lajos Bács a Radjiv M. Sinha pozdravují do Ostravy,“ reagoval na twitteru spolupředseda českých Zelených Michal Berg.

Unucka se ovšem nedal. „V jakém že to seriálu bylo vysvětleno dementování pravdivých zpráv? A jak jinak lze vysvětlit snahu Zelených dovést Evropu na totální závislosti na ruském plynu? Lepšího dealera ruského plynu než německé Zelené nelze vymyslet. A samozřejmě kamuflovat to Gerhardem je super,“ odvětil náměstek ostravského primátora.

Leyenová: Tuto zimu bez ruského plynu překonáme

Pravdou je, že Unucka své tvrzení nepodepřel žádným důkazem ani zdrojem. Nelze však zároveň popřít, že kroky německých Zelených ruské firmě Gazprom určitě nejsou proti srsti. Dnes už vládní německá strana se dlouhodobě staví proti využívání jádra a uhlí, čímž otvírá dveře právě ruskému plynu.

Je sice pravda, že se Zelení v poslední době stavěli i proti zařazení plynu mezi udržitelné zdroje, to už však bylo v době, kdy se Německo bez plynu zkrátka nemůže obejít. Kdyby nedošlo k ruské invazi na Ukrajinu, je takřka jisté, že by byl za pár měsíců spuštěn další plynovod Nord Stream 2. Zelení v minulosti nedělali nic zásadního, aby tomuto scénáři zabránili. Naopak, svým neutuchajícím tlakem proti uhlí a jádru napomáhali jeho realizaci.

V podobné situaci koneckonců stojí i čeští zelení a další politici. I v Česku je totiž na stole plán nahradit v teplárenství i energetice uhlí minimálně dočasně právě zemním plynem. A minimálně dočasně taky převážně ruským.