Doba čtení:1 m, 13 s
Elektrárna Varna v severovýchodním Bulharsku. Foto: ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad vyměřil tamní divizi české elektrárenské společnosti ČEZ pokutu 1,25 milionu leva (v přepočtu 17,5 milionu Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. Informaci přinesly Finanční noviny.

ČEZ měl podle úřadu odkládat podpis dohody o koupi trafostanic, tj. zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK řekla, že společnost s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a obrátí se na soud.

„Bulharská distribuční společnost ČEZ se proti rozhodnutí antimonopolního úřadu v Bulharsku odvolá k nejvyššímu správnímu soudu vzhledem k tomu, že postupuje zcela dle platné legislativy i konkrétní smlouvy na odkup trafostanic. Výše investic do infrastruktury se odvíjí od výše uznaných nákladů bulharským regulačním úřadem a ty byly v posledních dvou letech nulové, je tedy logické, že se snížilo i tempo výkupu trafostanic,“ řekla Půlpánová. Dodala, že na bezpečnost dodávek nemá počínání ČEZ absolutně žádný vliv.

Bulharské úřady již dříve obvinily ČEZ a další distributory elektřiny Energo-Pro a EVN ze zneužívání pozice na trhu a zahájily kroky k odebrání jejich licencí. Vyšetřování všech tří firem zahájila bulharská Komise pro hospodářskou soutěž předloni v březnu. Důvodem bylo podezření, že firmy chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele elektrické energie. Antimonopolní úřad přitom provedl razii v bulharském sídle ČEZ, která i tehdy podezření odmítla.

ČEZ koncem roku 2014 oznámil, že od ledna zastaví provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně.