ČEZ čeká výrazný nárůst energie z uhlí

Elektrárna Prunéřov. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ letos očekává výrazné navýšení objemu výroby elektřiny z uhelných zdrojů. A to o 18 procent z loňských 25,3 terawatthodin na 30 TWh. Za nárůstem bude zprovoznění elektrárny Ledvice a obnova tří bloků elektrárny Prunéřov po komplexní obnově.

Ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani při prezentaci hospodářských výsledků uvedl, že letošní rok bude prvním rokem s obnoveným modernizovaným portfoliem elektráren. To by celkově mělo vést k nárůstu výroby v uhelných elektrárnách o 18 procent.

Výroba elektřiny z uhelných elektráren v roce 2014 meziročně klesla o desetinu. V deseti blocích klasických elektráren Počerady, Dětmarovice a Mělník s instalovaným výkonem přes 1400 MW firma ČEZ provedla primární ekologizační opatření DeNOx.

Firma ČEZ loni v Česku vyrobila celkem 58,3 TWh elektřiny. To je meziročně o šest procent méně. Výroba z jaderných elektráren klesla o procento na 30,3 TWh. Výroba z obnovitelných zdrojů klesla o 35 procent na 1,4 TWh, když za poklesem stály horší klimatické podmínky.

V zahraničí ČEZ vyrobil 4,8 TWh elektřiny, což představuje meziroční nárůst o desetinu.