Doba čtení:1 m, 37 s
ČEZ už v minulosti uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Foto: KGHM

Polostátní společnost ČEZ chce vybrat dodavatele prvního jaderného modulárního reaktoru v Česku do konce letošního roku. Ten by mě stát v Temelíně, hotový by měl být v první polovině 30. let. Dodavatele bude podnik vybírat ze tří firem. Řekl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Malé modulární reaktory jsou podle ČEZ do budoucna vhodnou náhradou současných uhelných elektráren a velkých tepláren. Nepůjde přitom o náhradu za velké jaderné bloky, mělo by jít spíš o jejich doplněk.

S prvním modulárním reaktorem podnik počítá v areálu jaderné elektrárny v Temelíně. Podle původních plánů by měl být dokončen v roce 2032. Beneš nyní nechtěl přesný rok specifikovat, mělo by to však být v první polovině 30. let.

ČEZ už v minulosti uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Podle Beneše se seznam těchto firem nyní zúžil na tři, jejich jména neřekl.

ČEZ očekává podpis smlouvy na nové bloky za rok

Kromě prvního reaktoru v Temelíně ČEZ loni vytipoval pro stavbu modulárních bloků další dvě lokality. Jde o Dětmarovice a Tušimice, kde v současnosti fungují uhelné elektrárny. Firma nyní na těchto místech provádí průzkumné práce.

Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá ČEZ také další lokality, kde by mohl tyto reaktory postavit. U těch ovšem nejsou přípravy tak daleko. Společnost analyzuje například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany. S výjimkou Dukovan jde o současné uhelné lokality.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím není jasná.