Doba čtení:1 m, 57 s
Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku už výrazně překonal například výkon Jaderné elektrárny Temelín. Výroba z fotovoltaik je však několikanásobně nižší. Foto: pixabay.com

Energetická společnost ČEZ plánuje v lokalitě Tušimice-Prunéřov v Ústeckém kraji postavit velký solární projekt, jehož součástí by měla být i největší fotovoltaická elektrárna v Česku. Měla by mít instalovaný výkon až 87,65 megawattu (MW), což je více než dvojnásobek současné největší solární elektrárny v ČR.

Mluvčí ČEZ Barbora Peterová ČTK řekla, že celý projekt počítá s několika elektrárnami, které budou sloučeny do jednoho přípojného místa. ČEZ chce projekt postavit na rekultivované ploše po těžbě hnědého uhlí, nyní kvůli tomu požádal krajský úřad o schválení. Podle Peterové se projekt zařadí mezi největší plánované instalace společnosti. „Uvažovaný instalovaný výkon by měl být 243 MW, přičemž v praxi se jedná o několik fotovoltaických elektráren sloučených do jednoho přípojného místa,“ řekla. V současné době podle ní společnost jedná o změně územního plánu a aktualizaci zásad územního rozvoje.

V Dukovanech kontrolují po 8 letech nádobu reaktoru

Podle Ekonomického deníku z dokumentace pro úřad vyplývá, že instalovaný výkon největší části projektu by měl být až 87,65 MW. Výsledný výkon by ovšem měl být nižší, rezervovaný výkon činí asi 73 MW. Dosud největší fotovoltaická elektrárna Ralsko, kterou rovněž provozuje ČEZ, má výkon 38,3 MW, napsal web. Podle něj fotovoltaika zabere plochu 63 hektarů, na níž bude umístěno téměř 160.000 solárních panelů. Připojena bude do sítě v transformační stanici elektrárny Prunéřov I.

Peterová zároveň připomněla, že ČEZ v lokalitě Tušimice-Prunéřov v současnosti připravuje fotovoltaické projekty s kapacitou zhruba 400 MW. „Těší nás, že právě tyto typy projektů umístěné na našich vlastních pozemcích a navíc na brownfieldu patří mezi úspěšné v aktuální výzvě Modernizačního fondu a že jim byla přidělena dotace,“ dodala.

ČEZ chystá při přeměně české energetiky do bezemisní podoby i další projekty, do roku 2030 má cíl vybudovat až šest gigawattů elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jde zhruba o trojnásobek současného výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. V současné sobě společnost staví velkou fotovoltaickou elektrárnu u Křižan na Liberecku s výkonem 4,3 MW. Kromě fotovoltaiky zahrnují plány ČEZ i větrné elektrárny. Podle výroční zprávy provozoval ČEZ ke konci loňského roku fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 127 MW (126 MW v ČR a 1 MW v Itálii)