ČEZ dostal od Tykače ultimátum

Pokud se ČEZ nerozhodne do konce dubna, Tykačova firma nabídku na koupi Elektrárny Počerady stáhne. Foto: Forbes, Facebook

Pokud se ČEZ do konce dubna nerozhodne o prodeji Elektrárny Počerady, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal miliardáře Pavla Tykače svou nabídku stáhne.

O koupi elektrárny Počerady jedná Tykačova firma se společností ČEZ od listopadu loňského roku. Ohledně transakce se nicméně rozhořela vášnivá diskuse a polostátní energetická firma se stále nemůže rozhodnout, zda jeden z nejvýkonnějších uhelných zdrojů prodat či nikoliv. Tykačovi došla trpělivost, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Prodej Počerad je oboustranně výhodný
Tykač nabízí za Počerady 10 miliard

V případě odložení uzavření vyjednané transakční dokumentace na období po konci dubna 2017 si nemůžeme dovolit podstupovat riziko, že pro nás současná nabídka přestane být ekonomicky rentabilní,” stojí v dopise, který mají HN k dispozici a který poslala Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal toto úterý dozorčí radě ČEZ a generálnímu řediteli firmy Danielu Benešovi.

Smlouva je podle dopisu, který podepsal místopředseda představenstva Vršanské uhelné Petr Antoš, pro ČEZ velmi výhodná a byl to právě Tykač, kdo polostátní firmě v mnohém ustupoval.

Poslední zasedání dozorčí rady ČEZ před uplynutím Tykačova ultimáta proběhne dnes. Kvůli tlaku ministra financí Andreje Babiše, některých drobných akcionářů i ekologických organizací nicméně stále častěji zaznívá, že by se rozhodnutí mělo odložit a znovu zvážit.

Prodej Tisové nikoho nezajímal

Chápu, že se Czech Coal jako soukromá firma snaží protlačit co nejrychlejší řešení. Nemůže ale čekat, že schválíme něco, o čem ještě nejsme stoprocentně přesvědčeni,” uvedl předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. „Diskuse, která se okolo Počerad rozjela, je velmi politická, možná až hysterická,” říká a uznává, že nedávný prodej Tisové takové reakce nevyvolal.

Pačes nicméně volá po dalším projednání celé věci i přesto, že přiznává, že je věc na stole několik měsíců. A ani on neříká, jaké další dokumenty je třeba dodat, jen že je potřeba další diskuse.

Dozorčí radě jsme již poskytli řadu podkladů k nabídce od společnosti Vršanská uhelná a jsme samozřejmě připraveni poskytnout jakékoliv další podklady, které si dozorčí rada vyžádá,” řekl již počátkem týdne HN mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

V celé diskusi ale rozhodně nejde o to, že by měl kdokoliv málo informací. O celé věci se s dozorčí radou jedná tři měsíce,” řekl HN vysoce postavený zdroj z ČEZ. „Na transakci jsou dva nezávislé posudky od poradenských firem Erste a Deloitte. Dozorčí rada si vyžádala třetí od KPMG. Všechny tři prodej podpořily,” dodal ten samý zdroj.

Strach z vybydlení elektrárny

Případný prodej Počerad je na stole od roku 2013. Tehdy koupil Tykač od ČEZ elektrárnu Chvaletice a zároveň s polostátní firmou uzavřel dlouholetou smlouvu na dodávku uhlí právě do Počerad z lomu Vršany. Součástí dohody byly dva termíny, kdy se ČEZ mohl rozhodnout, zda Tykačovi elektrárnu nabídne. V případě rozhodnutí prodat by ji pak Tykačova společnost musela koupit za předem dohodnutou cenu.

Před rokem a půl se ČEZ rozhodl elektrárnu za 8,5 miliardy neprodat. Další termín má na konci roku 2019 s tím, že k převodu elektrárny by ovšem došlo až v roce 2024. Tentokrát už však jen za dvě miliardy korun.

Tykač ale elektrárnu bezpodmínečně potřebuje. Jinak by neměl kam dodávat uhlí z Vršan. A navíc se poměrně oprávněně obává, že i kdyby dostal zdroj v roce 2024 levněji, příliš užitku by z něj neměl. ČEZ by neměl důvod do elektrárny investovat, a předal by ji tak kompletně “vybydlenou”.

Tykač tak na přelomu roku oslovil ČEZ s nabídkou na koupi Počerad mimo dvě smluvené opce. Minulý týden prodej podpořilo představenstvo polostátní firmy. Dohoda je taková, že ČEZ dostane 4,6 miliardy korun v hotovosti a zároveň mu bude elektrárna až do konce roku 2023 dodávat téměř veškerou vyrobenou elektřinu za výrobní náklady. Tím by měl ČEZ vydělat dalších více než pět miliard. Třetí částí dohody je opce na nákup až 58 milionů tun uhlí z lomu Vršany, a to ještě se slevou 25 procent oproti dnešní ceně.

Proti prodeji elektrárny již od začátku brojí ekologové, kteří by chtěli Počerady v roce 2024 úplně zavřít. Tento týden se proti prodeji elektrárny postavil ministr financí Andrej Babiš. Kritika od Babiše je pro ČEZ zásadní, je to právě jeho ministerstvo, které ve firmě zastupuje stát jako největšího akcionáře se 70procentním podílem. A ministr financí si nebere servítky. „Mně osobně dochází s managementem ČEZ trpělivost,” řekl minulý týden Babiš.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště