ČEZ kupuje polskou společnost Metrolog

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Foto: ČEZ

Energetická skupina ČEZ kupuje polskou společnost Metrolog, která se věnuje službám souvisejícím s tepelným hospodářstvím. Cena nebyla specifikována. Jde o další akvizici ČEZ v oblasti takzvaných komplexních energetických služeb (ESCO – Energy Service Company). Transakci ještě musí schválit polský Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele, ČEZ bude jediným majitelem firmy.

V akvizicích ESCO firem je ČEZ v poslední době velmi aktivní. Naposledy minulý týden oznámila společnost koupi většinových nebo stoprocentních podílů ve třech českých a jedné polské firmě v této oblasti. Konkrétně jde o výrobce a dodavatele osvětlení Hormen CE, dodavatele vzduchotechniky AirPlus, firmu Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy a polskou OEM Energy, která je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely a tepelnými čerpadly.

Čtěte také:
Odchod ČEZ z Bulharska se komplikuje
Beneš: ČEZ by měl vydělávat přes 40 miliard

Polský trh ESCO je jedním z nejperspektivnějších v Evropě. Podle odhadů je jeho objem v současné době pět miliard eur (128 miliard korun) a měl by v segmentu energetických úspor růst ročně o více než deset procent,” uvedl člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. “Největších úspor lze dosáhnout právě v oblasti modernizace tepelných hospodářství a na ty se Metrolog soustředí,” dodal.

Společnost Metrolog byla založena v roce 1991. Věnuje se komplexním službám souvisejícím s tepelným hospodářstvím, od projekčních služeb přes výrobu, realizaci a dohled až po servis. Je největším konstruktérem tepelných předávacích a výměníkových stanic v Polsku. Společnost sídlí ve městě Czarnków poblíž Poznaně. Má 160 zaměstnanců a její roční výnosy za posledních pět let dosahovaly v průměru téměř 70 milionů zlotých (425 milionů korun).

Takzvaným ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie – ČEZ ESCO a ESCO International. Firma ČEZ ESCO, která se zaměřuje na český a slovenský trh, vznikla v roce 2014. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství či výstavbu kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren. Tržby skupiny za ESCO služby činily loni přes tři miliardy korun, letos je firma očekává ve výši 4,9 miliardy korun, příští rok pak zhruba na úrovni osmi miliard korun.

Pod ESCO International patří nově čtyři dceřiné společnosti – Metrolog, ČEZ ESCO Polska, OEM Solar a německá skupina Elevion, prostřednictvím které letos ČEZ vstoupil na ESCO trh v Německu. ESCO International má přes 2000 zaměstnanců a odhadované roční tržby ve výši téměř deset miliard korun. V roce 2017 však na ČEZ připadne jen poměrná část od doby, kdy byly akvizice dokončeny. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

Mohlo by vás zajímat:
Norská elektropohádka je v problémech
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků