Doba čtení:1 m, 8 s
Lom Bílina. Foto: Severočeské doly

Energetická společnost očekává letos očekává další růst těžby hnědého uhlí. Severočeské doly ze Skupiny ČEZ by letos měly zvýšit těžbu o devět procent na 23,6 milionu tun uhlí. Vývoj dodávek paliva reaguje především na výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. ČEZ o tom informoval v prezentaci výsledků za rok 2014.

„Severočeské doly Chomutov jsou ve výhledu produkce hnědého uhlí pro velkou energetiku do roku 2015 mírně optimistické vzhledem k letos dokončované modernizaci elektráren Skupiny ČEZ. Výzvou bude náběh nové nejmodernější a nejúčinnější české elektrárny v Ledvicích vlivem možné nerovnoměrnosti v odběrech při ověřovacím provozu,“ sdělil serveru iUHLI.cz člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

V roce 2013 Severočeské doly vytěžily 23,7 procent uhlí, to je o devět procent více než loni. Svou těžební činnost provozují v Severočeské hnědouhelné pánvi na dvou odloučených lokalitách Tušimice a Bílina. Doly Bílina jsou producentem nízko sirnatého tříděného a energetického uhlí. Doly Nástup Tušimice produkují především energetické uhlí.

Vláda by letos měla rozhodnout o prolomení limitů, což se týká také lomu Bílina. Je to varianta, kterou by mohlo podpořit i hnutí ANO, jehož ministři zatím prolomení limitů odmítají. Ministr průmyslu Jan Mládek je pro další těžbu uhlí na Bílině za limity.V lokalitě nejsou lidská sídla, na rozdíl od Horního Jiřetína, kde těží Severní energetická.