Doba čtení:2 m, 10 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetická společnost ČEZ strategii přijatou v loňském roce nemění. Od nástupu nového vedení se změnila pouze ve dvou bodech, sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v reakci na výroky analytika J&T Michala Šnobra. Ten v rozhovoru pro server HlidaciPes.org řekl, že stejně rychle jako se strategie ČEZ rodí, také umírají a energetická firma tak podle něj míří do nikam.

Strategie ČEZ přijatá v roce 2014 podle Kříže plynule navazovala na předchozí. Ta již v obsahovala decentrální energetiku nebo rozvoj obnovitelných zdrojů a další. Logicky skončil bod zajištění paliv pro uhelné elektrárny, protože úspěšně byla završena po deseti letech dohoda se společnosti Czech Coal a byly upraveny limity. „Oboje je jednoznačně úspěšné naplnění strategie. A pak došlo k úpravě, ne změně, strategie v oblasti výstavby jaderných zdrojů a to právě pod vlivem státem přijatých materiálů – Aktualizované státní energetická koncepce a Akční plán rozvoje jaderné energetiky,“ dodal Kříž.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit, jak výstavbu financovat. ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Hlavním důvodem bylo, že stát neposkytl na stavbu garance. ČEZ kvůli dostavbě jaderných elektráren založí dvě dceřiné společnosti.

Čtěte také:
ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 16,6 miliardy
Prolomení na Bílině? Pro ČEZ zpráva roku

Šnobr se do vedení společnosti ČEZ pustil kvůli tomu, kolik různých strategií šéf ČEZ Daniel Beneš za posledních pět let vyhlásil. „Je to muž strategií. Nejdřív dostavoval Temelín, pak chtěl 5000 MW větrných elektráren, pak zas něco jiného. Teď se hlásí k energetické revoluci a malým zdrojům, mezitím ale kupuje uhelné doly v Německu. A každému je jedno, že stejně rychle jako se strategie rodí, také umírají. ČEZ míří do nikam,“ uvedl analytik, který je menšinovým akcionářem ČEZ.

Podle něj chce ČEZ dělat všechno. „Bude prolamovat limity, bude dál pálit uhlí, dál plánovat dva až čtyři bloky jaderné elektrárny. A aby vypadal moderně, bude řešit decentralizované zdroje, malé solární elektrárny a tak dále. Otázka je, jak je to důvěryhodné,“ podotkl Šnobr.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Za tři čtvrtletí letošního roku vykázala čistý zisk 16,6 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o tři miliardy.

Mohlo by vás zajímat:
Šnobr: ČEZ by se měl Německu vyhnout
iUHLI.tv: Má uhlí vůbec šanci?
iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa