Doba čtení:1 m, 16 s
Návrh na obžalobu v kauze MUS by měl být podán v polovině roku. Foto: pixabay.com

Energetické společnosti ČEZ hrozí, že ji vytěsnění minoritních akcionářů Severočeských dolů přijde na miliardy korun. Mnoha akcionářům se cena, kterou v roce 2006 za své akcie dostali, zdá příliš nízká a dvě firmy, které se tváří jako zahraniční, ale jsou to nejspíš jen nastrčené offshorové schránky, se toho snaží využít. Napsaly to Hospodářské noviny (HN).

Akcionáři vykupují nároky na akcie od okolních obcí a snaží se jich získat co největší balík. Na firmu ČEZ tak míří již několik žalob a polostátní firmu by případná prohra mohla vyjít až na 1,8 miliardy korun.

„Jde o naše posouzení maximalistického dopadu podle obsahu žalob, jakkoliv jsme přesvědčeni o jejich neoprávněnosti,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pro firmu se ale nejedná o první takovou žalobu, již loni zaplatila téměř 350 milionů korun při vyrovnání kvůli takzvanému squeez-outu ve firmě Severomoravská energetika.

ČEZ jako držitel 93,1procentního podílu v Severočeských dolech přistoupil k vytěsňování v první polovině roku 2006. Zbylé akcie patřily obcím a dalším menším akcionářům. ČEZ si nechal na cenu akcií vytvořit odborný posudek, na jehož základě stanovil výkupní cenu ve výši 1789,20 Kč za akcii.

Pokud by došlo na nejčernější scénář ČEZ, ve kterém by musel vyplácet 1,8 miliardy korun, znamenalo by to nárůst ceny akcií zhruba o 2870 korun za kus, tedy přes 160 procent. I to by ale podle některých minoritních podílníků bylo málo.