Doba čtení:1 m, 36 s
Na rumunský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2005. Foto: wikipedia.org

Rumunská vláda zakázala v době vyhlášení nouzového stavu prodeje většinových podílů v energetických společnostech. Tento krok by mohl prodloužit proces prodeje aktiv ČEZu v zemi. Závazné nabídky měly být předloženy v průběhu druhého kvartálu s tím, že se celá transakce má dokončit v průběhu příštího roku.

ČEZ prodává v Rumunsku distribuční síť, větrné parky a čtyři menší vodní elektrárny. Nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. V rámci předběžných nabídek se cena údajně pohybovala v rozmezí 1,1 – 1,3 miliardy EUR, což by na horním okraji představovalo 35 miliard korun, napsal server kurzy.cz.

Čtěte také:
ČEZ míří pryč z Rumunska
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

ČEZ do možného prodeje zařadil společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania. Investoři mohou vyjádřit svůj zájem jak o všechna aktiva v jednom celku, tak o jednotlivé firmy zvlášť.

Prodej rumunských společností je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ naopak rozvíjet doma i v zahraničí.

Z prodeje firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

Na rumunský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2005 koupí jedné z tamních distribučních společností. Rumunská aktiva od začátku podle firmy generují pozitivní provozní zisk EBITDA.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje