Doba čtení:1 m, 36 s

Český energetický koncern ČEZ vydělal v loňském roce 19 mld Kč. Ceny elektřiny, za které ji ČEZ prodával, byly sice opět meziročně nižší, ale pomohl o něco vyšší objem výroby.

Konečný úspěch pak zajistily zisky z některých jednorázových položek, jako například prodej akcií maďarské společnosti MOL, které ČEZ po několik let vlastnil jako výsledek určité mezinárodní výpomoci v zájmu udržení strategického vlivu maďarské vlády v tamní rafinérské jedničce. Ve výrobě elektřiny se v minulém roce musel ČEZ opět spolehnout na tradiční pilíře. Jsou jimi stále jaderné a uhelné elektrárny. Všimněme si těch uhelných.

Čtěte také:
Hünerův poradce přihrál Babišovi miliardy
Babišův sen se zatím nekoná

Za prvé se nedejme zmást tím, že v roce 2017 výroba elektřiny v uhelných elektrárnách o něco klesla, z 30,7 na 28,2 terawatthodiny (TWh). Instalovaný výkon uhelných elektráren se totiž meziročně mírně snížil prodejem elektrárny Tisová a naplno se nevyrábělo v Tušimicích a Prunéřově, což v druhém případě může být dočasný jev.

Za druhé, pokud se podíváme ještě na léta 2015 a 2016, byly to zejména uhelné elektrárny, které pomohly ČEZ překonat obtíže s revizemi a opravami svárů zjištěnými v elektrárnách jaderných (v nejaderné části elektrárny).

Bez uhelných elektráren by se ČEZ tedy neobešel. To bude platit i v letošními roce. Půjde o skutečné „derby“, protože výroba v jaderných elektrárnách by podle plánů ČEZ měla být již v plné síle, ale podle stejných plánů by jim uhelné elektrárny měly konkurovat výrobou elektřiny minimálně ve stejném objemu, a to s očekávanými 29,7 TWh, což je o 1,5 TWh více než vloni. Je to vidět z pohledu na historickou i očekávanou výrobu elektřiny ve skupině ČEZ v grafu níže.

Graf č.1

Graf č.2

Zdroj.: MPO, vlastní odhady
Pozn.: odhady jsou odlišeny rovněž barevně

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech