Doba čtení:2 m, 27 s
Návrh ministerstva hromada schválila jasnou většinou hlasů, podle neoficiálních výsledků více než 90 procent. Foto: wikipedia.org

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům rekordní dividendu z loňského očištěného zisku 145 korun za akcii, tedy téměř z celého zisku 78 miliard korun. Valná hromada tak včera večer schválila návrh, který za stát podalo ministerstvo financí. Jde o nejvyšší dividendu v historii společnosti. Stát tak dostane 54 miliard Kč. Zamítnut byl návrh představenstva na dividendu 117 Kč za akcii, tedy 80 procent ze zisku.

Dosud nejvyšší dividenda ČEZ byla 53 korun na akcii v roce 2009.

Návrh na zvýšenou dividendu podalo ministerstvo financí v polovině června, přestože původně uvádělo, že vlastní návrh podávat nebude. Představenstvo ČEZ k návrhu státu následně uvedlo, že firma bude schopna pokrýt vyplacení zvýšené dividendy bez nutnosti přijetí mimořádných opatření. Do budoucna to však podle vedení může snížit likviditu a kreditní rating společnosti. Celkově však návrh ministerstva neohrožuje podle představenstva střední ani dlouhodobou finanční stabilitu společnosti a nemá ani bezprostřední vliv na plánované investice.

Návrh ministerstva hromada schválila jasnou většinou hlasů, podle neoficiálních výsledků více než 90 procent. To podle analytiků není překvapivé. „K tomu, aby návrh prošel, bylo nutné získat nadpoloviční většinu přítomných. Při dnešní účasti 75,22 procenta všech akcionářů si stát mohl rozhodnout o výši dividendy prakticky sám,“ řekl analytik společnosti XTB Tomáš Cverna. Podle něj jde o pozitivní zprávu pro státní rozpočet i minoritní akcionáře.

Hlavní ekonom ČEZ vyvrací mýty. Jenže zvláštně

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ještě před rozhodováním valné hromady řekl, že vyšší dividenda ČEZ by přinesla do státního rozpočtu asi deset miliard korun navíc. Peníze podle něj poslouží zejména na pokrytí nákladů, které způsobily vysoké ceny energií, tedy na kompenzace domácnostem a firmám, na příspěvek na bydlení a na mimořádnou valorizaci důchodů.

Valná hromada včera zatím v rámci svého programu dokončila pět bodů z celkových sedmi. První bod věnovaný zprávám představenstva a dozorčí rady společnosti trval více než deset hodin, byl tak dosud nejdelší, řekl ČTK mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Akcionáři položili kolem 130 dotazů. Největší část dotazů prvního bodu se týká tzv. rozdělení části skupiny ČEZ, jejího rekordního zisku v loňském roce, přístupu firmy k takzvané windfall tax z nadměrného zisku nebo plánů společnosti do budoucna.

Následně akcionáři schválili účetní závěrky společnosti za loňský rok. V dalším průběhu byly kromě dividendy schváleny objemy peněz firmy na dary. V příštím roce budou činit 250 milionů Kč a letos 200 milionů Kč. Schválena byla také zpráva o příjmech členů orgánů společnosti.

Valná hromada ČEZ včera řešila také složení dozorčí rady. Potvrdila v ní jako řadové členy bývalého šéfa Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislava Košťála a advokáta Václava Kučeru, který v minulosti zasedal v dozorčí radě Pražské plynárenské. Oba zasedají v radě už od loňského listopadu, zatím však byli jen náhradními členy. Navrhlo je ministerstvo financí. Žádné změny valná hromada v dozorčí radě dnes neprovedla, jedno místo tak dál zůstává volné.