ČEZ vypnul kontroverzní solární elektrárnu

O neoprávněnosti vyšších dotací pro elektrárnu Čekanice rozhodl Nejvyšší správní soud v létě loňského roku s tím, že elektrárna nebyla k deklarovanému datu hotová. Foto: wikipedia.org Šjů

Fotovoltaická elektrárna Čekanice u Tábora z majetku skupiny ČEZ od února přestala dodávat proud do sítě. Informaci přinesl web deníku E15. ČEZ podle něj naplnil prosincové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který po energetické firmě žádá obnovení licenčního procesu pro elektrárnu.

Jde o vyvrcholení letitého sporu o to, zda zdroj splnil podmínky pro nadstandardní výši státní podpory, na kterou měly nárok fotovoltaické elektrárny postavené do konce roku 2009, uvedl web.

Čtěte také:
Paukner: Větrníky ani soláry nás nezachrání
Uhlí musíme mít čím nahradit, shodli si Brabec s Toplánkem

Potvrzujeme, že fotovoltaická elektrárna Čekanice o instalovaném výkonu 4,48 megawattu v tuto chvíli nedodává elektřinu do sítě. Regulátor obnovil řízení o žádosti o změně rozhodnutí o udělení licence,“ řekl E15 mluvčí ČEZ Martin Schreier. „Licence nebyla odebrána, řízení o ní je v tuto chvíli otevřené a nelze předjímat, kdy bude rozhodnuto. Vzhledem k tomu není možné celou věc v tuto chvíli blíže komentovat,“ doplnil mluvčí.

Připomněl, že ve vztahu k elektrárně je sporným časovým úsekem přelom roků 2009 a 2010, během kterého se změnila výše podpory pro obnovitelné zdroje v řádu jednotek procent. „Nikoli tedy přelom let 2010 a 2011, kdy se výrazně měnila podpora pro fotovoltaické elektrárny směrem dolů o desítky procent,“ dodal.

E15 napsala, že o neoprávněnosti vyšších dotací pro Čekanice rozhodl Nejvyšší správní soud v létě loňského roku s tím, že elektrárna nebyla k deklarovanému datu hotová. Web uvedl, že obdobně rozhodl i v případě sesterské fotovoltaické elektrárny ČEZ v Chýnově.

ČEZ s potenciální stopkou pro Čekanice počítal, a proto svou celou investici v elektrárně ve výši 387 milionů korun už dříve odepsal. Kauza započala už v roce 2014. Tehdy kontroloři Státní energetické inspekce prověřovali, zda soláry nepobíraly neoprávněně vysokou podporu krom Čekanic také v Chýnově a Bežerovicích. Protože zjistili, že se tak skutečně stalo, vyměřili ČEZ pokutu. Firma se ale tehdy odvolala, přičemž rozsudek přišel od Nejvyššího správního soudu až loni,“ dodala E15.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje