ČEZ vyslal signál, že uhlí není mrtvé

Doba čtení:1 m, 9 s

V energetice se plánuje pečlivě a dlouhodobě, zejména pokud jde o rozhodnutí, při kterých létají miliardy. Takovým byla zamítavá odpověď společnosti ČEZ na zájem těžařů z Czech Coal Group koupit uhelnou elektrárnu v Počeradech.

To, že ČEZ upřednostnil další provozování elektrárny před okamžitými miliardami, je jasný signál, že uhlí má v české energetice svou budoucnost. Jak bude dlouhá, sice ještě zůstává nezodpovězenou otázkou, je ale zřejmé, že minimálně v nejbližších letech se bude výroba elektřiny z hnědého uhlí vyplácet.

Elektrárny Počerady se navíc netýká vzrušená diskuse o tom, zda prolomit územní limity povrchové těžby. Lom Vršany, ze kterého bude elektrárna na základě dlouhodobého kontraktu mezi ČEZ a Czech Coal Group zásobována až do roku 2060, totiž leží takzvaně před čarou limitů.

ČEZ tak sázkou na další provoz počeradské elektrárny evidentně příliš neriskuje, byť v jeho ekonomické rovnici stále existuje několik neznámých. Je zřejmé, že nahoru půjde cena emisních povolenek, otázkou je o kolik. Do ekologizace elektrárny bude navíc třeba investovat zhruba dvě miliardy korun.

I přesto však vedení tuzemského energetického giganta dospělo k názoru, že se provoz elektrárny vyplatí. Na rozdíl od nově vybudovaného paroplynového bloku, který stojí rovněž v Počeradech. Ten zatím ČEZ nemůže zprovoznit, protože by na tom prodělal.

I když se nás někteří politici a zejména ekologičtí aktivisté snaží vehementně přesvědčit o opaku, rozhodnutí ČEZ je jasným důkazem toho, že hnědé uhlí ještě není ani zdaleka mrtvým zdrojem.

Jaroslav Průcha