ČEZ vystoupil z Teplárenského sdružení

Podle týdeníku HROT je společnosti ČEZ vadilo, že Teplárenské sdružení hájí zájmy Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. Foto: epholding.cz

Největší česká energetická skupina ČEZ podle zdroje týdeníku HROT vystoupila z Teplárenského sdružení České republiky. Důvodem prý mělo být znechucení z toho, že Teplárenské sdružení hájí zájmy Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

Teplárenské sdružení ČR je oborové sdružení, které hájí zájmy velkých i menších tepláren. Předsedou výkonné rády je dlouholetý bývalý šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, v letech 2011 až 2018 jej vedl expremiér Mirek Topolánek. Ten byl současně top manažerem několika firem skupiny EPH. Právě za jeho éry se zájmy Teplárenského sdružení a EPH začaly z velké části překrývat, napsal týdeník HROT.

Čtěte také:
Uhelná komise musí práci odevzdat později
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

ČEZ ve svém oficiálním vyjádření poukázal na svou snahu o přechod na nízkouhlíkovou energetiku, zatímco Teplárenské sdružení by prý rádo zůstalo u spalování uhlí co možná nejdéle. „Loni v říjnu jsme představili svou vlastní strategii postupného odklonu od uhlí a přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Budeme tak do budoucna postupovat vlastní cestou, aby případné rozdíly mezi stanovisky ČEZ a Teplárenského sdružení nebyly pro okolí nepřehledné a nečitelné,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Teplárenské sdružení v poslední době uspělo se svým návrhem na snížení DPH na teplo od ledna letošního roku či dočasné navýšení provozních dotací pro společnou výrobu elektřiny a tepla v loňském roce. Zatím neúspěšně teplárníci prosazují uhlíkovou daň pro domácí a blokové kotelny na uhlí či zemní plyn.