Uhelná komise musí práci odevzdat později

„Elektřina musí být k dispozici kdykoli. Zatím mi ale nikdo neukázal, jak to zajistit s výrobou elektřiny jen ze slunce a větru,“ říká Jaromír Franta. Foto: OSPHGN

„Termín pro odevzdání závěrů Uhelné komise se musí posunout o měsíce,“ uvedl v rozhovoru pro iUHLI.cz její člen Jaromír Franta, který v komisi zastupuje odborové svazy.

Uhelná komise svoji práci kvůli karanténě sice nepřerušila, ale také se neschází. Velkou část jejích členů navíc zaměstnává vývoj okolo koronavirové pandemie. „Naposledy jsme se sešli někdy v únoru, už jen kvůli tomu bude po zrušení karantény potřeba určitě jedno zasedání na to, abychom si osvěžili naše poslední myšlenky a dostali se znovu do obrazu,“ myslí si místopředseda Českomoravské komory odborových svazů a člen komise Jaromír Franta.

Může současná karanténa kvůli koronaviru zdržet práci Uhelné komise? Nebo se pořád počítá s termínem pro vydání vaší zprávy v září, jak o tom mluvili předsedající ministři?

Ještě před dobou koronavirovou jsem na uhelné komisi vystoupil s tím, že diskuse v „Pracovní skupině 1“ je daleko složitější a obsáhlejší a pro mě je důležitější výsledek výstupu pracovní skupiny i samotné uhelné komise, než dodržení termínu. Pokud nechceme v uhelné komisi přijmout unáhlené rozhodnutí tak se musí termín dokončení práce Uhelné komise prodloužit řádově o měsíce.

Čtěte také:
Do září uhelná komise neudělá svou práci dobře
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Celkové náklady na český uhelný exit budou obrovské, jejich výši by měla dát dohromady právě Uhelná komise. Obrovské náklady bude však vyžadovat také sanace škod po koronaviru. Může tím pandemie nějak ovlivnit český odchod od uhlí?

Měla by. Bavíme se o enormním zvýšení zadlužení ČR. Nejsem politik a nevím, jak budou ve vládě reagovat.

Česko by podle Zeleného údělu Evropské unie mělo také přestat používat jakékoli fosilní palivo, tedy prakticky přebudovat své hospodářství, do roku 2050. Je to podle vás reálné při souběžném saturování škod po koronaviru?

Já osobně jsem opatrný s odstavováním uhlí s i bez viru dokud nebudeme mít adekvátní náhradu. Za tu považuji v našich podmínkách jenom a pouze jádro. No a tady je otázka zda na nové jádro vůbec budeme mít.

Názor, že si země EU nemůžou dovolit současně sanovat škody z koronaviru a zároveň odstavovat fosilní paliva, protože na obojí prostě nemají peníze, má i řada poslanců Evropského parlamentu. Co si o tom myslíte vy?

To je správná otázka, která bude určitě při diskusi v UK otevřena.  Osobně jsem dělal vždy vše proto, abych žil bez dluhů…

Rozhovorem s Jaromírem Frantou jsme zahájili sérii rozhovorů se členy Uhelné komise. Zajímali jsme se o jejich názory na dosavadní průběh komise a také na to, zda a jak činnost komise ovlivní současná pandemie koronaviru. Zítra přineseme rozhovor s dalším členem komise, zástupcem Hnutí Duha Jiřím Koželouhem.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou