Doba čtení:1 m, 17 s
ČEZ vyplatí dividendu za téměř celý loňský zisk, který činil 78 miliardy korun. Jde o dosud nejvyšší dividendu v historii firmy. Foto: wikipedia.org

Energetická společnost ČEZ dnes začne vyplácet svým akcionářům dividendu, která je letos v rekordní výši 145 korun za akcii. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Stát, jako největší akcionář, by tak měl dnes dostat na účet 54 miliard korun, což je historicky nejvyšší jednorázová platba od české firmy státu.

ČEZ vyplatí dividendu za téměř celý loňský zisk, který činil 78 miliardy korun. Jde o dosud nejvyšší dividendu v historii firmy. O její výši rozhodla valná hromada společnosti v závěru června.

Podle Kříže začne výplata dividendy právě od dnešního dne. ČEZ ji provede přes své účty u České spořitelny.

Knotek: Současný „Brusel“ je nepřítelem EU

Stát, který nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ, by měl svůj podíl dostat hned v první den výplaty. Podle ministerstva financí, které stát v roli akcionáře zastupuje, půjde o nejvyšší vyplacenou dividendu pro stát. Dosud nejvyšší vyplacenou dividendu úřad eviduje z roku 2021. Tehdy šlo také o ČEZ a jeho dividendu za rok 2020 ve výši přes 19,5 miliardy korun.

Dividenda bude standardně převedena na tzv. zvláštní účet privatizace, odkud bude poté převedena do státního rozpočtu coby jeho standardní příjem. Obecně přitom platí, že záměrem vlády je využít tyto příjmy především na mimořádné výdaje na kompenzace za ceny energií domácnostem, firmám,“ řekl ČTK Petr Hrabáň z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.