ČEZ zahájil rumunské odcházení

Zájem o rumunská aktiva ČEZ projevuje tamní státní firma Hidroelectrica.

Energetická společnost ČEZ má prvního možného zájemce o svůj byznys v Rumunsku. Tamní státní energetická společnost Hidroelectrica už podle rumunského listu Economica.net podnikla v akvizičním procesu první kroky.

V současné době teprve probíhá interní příprava divestičního procesu, který plánujeme zahájit na podzim,“ řekla serveru E15.cz mluvčí ČEZ Alice Horáková. Podle ní česká společnost s možnými investory zatím nejedná. „Prvním krokem našeho prodejního procesu bude testování zájmu investorů,“ dodala.

Čtěte také:
ČEZ hlásí skokový růst zisku
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

O plánu ČEZ prodat své podnikatelské aktivity vedle Bulharska také v Rumunsku a Turecku mluvil už dřív generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Podle analytiků by mohl ČEZ za rumunský byznys inkasovat až téměř 30 miliard korun. Šéf společnosti Hidroelectrica Bogdan Badea uvedl, že jeho firma pro akvizici aktiv ČEZ zahájila výběr právního poradenství.

ČEZ v Rumunsku vlastní distribuční a obchodní společnost, kaskádu malých vodních elektráren a větrné elektrárny. Naprostá většina byznysu je podle serveru tvořena distribucí elektřiny a výrobou z větrných elektráren. Tyto dva segmenty loni dohromady vygenerovaly zhruba třímiliardový provozní zisk.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje