Společnost ČEZ zveřejnila přesně vyčíslené příjmy nejvyšších manažerů. Předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš si za minulý rok vydělal příjem téměř 35 milionů korun hrubého, na řádově vyšší částky si však přijde díky opčnímu programu na nákup akcií firmy.
ČEZ i další společnosti obchodované na pražské akciové burze do loňského roku zveřejňovaly pouze souhrnná čísla o příjmech celého představenstva a celé dozorčí rady. Změnu přinesla novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu z roku 2019, napsal Ekonomický deník.
Čtěte také:
Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 korun za akcii
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové
Nyní se tak veřejnost může dozvědět konkrétní příjmy členů vedení polostátního energetického giganta. Vedle Daniela Beneše jde i o další členy představenstva, kteří včetně odměn za loňský rok inkasovali okolo 15 milionů. V případě šéfa ČEZ se jednalo o základní příjem 12,9 milionu korun plus odměnu ve výši 20,1 milionu korun. K uvedeným položkám se přičítají další benefity (v rozsahu 1,3 až 1,85 milionu korun na osobu), mezi něž patří třeba užívání služebního vozu, příspěvek na soukromé životní pojištění či pojištění odpovědnosti za výkon funkce.
Dříve byl hlavní složkou odměn vedení ČEZ akciový opční program, ale ten byl na základě rozhodnutí dozorčí rady v listopadu 2019 ukončen a nahradily jej výkonnostní odměny. Manažeři však stále mohou uplatňovat opce za předcházející roky. V posledních týdnech této možnosti využili čtyři vedoucí pracovníci včetně Daniela Beneše. Jak Ekonomický deník uvedl v minulém týdnu, Beneš získal celkem 250 tisíc akcií, jejichž aktuální tržní hodnota dosahuje 156,5 milionu korun.
ČEZ vlastní ze 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek drží soukromí akcionáři. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy Kč, tedy o 62 procent. Za poklesem podle firmy stály vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy ale čistý zisk vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě z očištěného zisku se dividenda vyplácí. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013.