ČEZu klesly tržby i zisk

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Analytici přijali hospodářské výsledky negativně. Foto: ČEZ

Energetické společnosti ČEZ v pololetí meziročně klesl čistý zisk i tržby. Zisk se snížil o deset procent na 13,8 miliardy korun, tržby klesly o 5,6 miliardy na 98,9 miliardy korun.

Hlavním důvodem poklesu byly podle firmy nižší prodejní ceny elektřiny a odstávky jaderných elektráren. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák uvedl, že dopad odstávek do letošního celoročního provozního zisku EBITDA bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon.

Čtěte také:
ČEZ prodává byty, obyvatelé se bojí
Vedení ČEZ opět bez odměn

ČEZ loni rozšířil především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Technici navíc provádí zkoušky zařízení. Firma také uskutečňuje investice, které potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu tří ze čtyř bloků elektrárny. Podle energetického poradce J&T Banky Michala Šnobra mohou celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 činit až deset miliard korun.

Každému dojde, že za škodu deset miliard korun nemůžou být v ČEZ odpovědní, aniž bych se jich chtěl nějak dotknout, uklízečka nebo vrátný. Takováhle škoda musí padnout na hlavy nejvyššího vedení,” uvedl Šnobr.

Analytici výsledky ČEZ přijali negativně. Uvedli, že jsou pod očekáváním trhu. Upozornili mimo jiné na to, že ČEZ snížil odhad celoročního provozního zisku EBITDA z 60 na 58 miliard korun. „Očekávali jsme, že výhled bude ponechán,” uvedl analytik Fio banky Jan Raška. Na výsledky reagovaly i akcie firmy. Do 11:00 klesly o 2,42 procenta na 440 korun, odpoledne se jejich cena stabilizovala.

Mohlo by vás zajímat:
V jaderné elektrárně našli virus

Google jede na uhlí, ale nepřiznává to
Zelená energie? Ďáblova alternativa