Doba čtení:1 m, 47 s
Podle všech strategických dokumentů má v budoucnu českou energetiku táhnout jádro. Současné plynové akvizice však můžou signalizovat změnu strategie. Foto: wikipedia.org

Nákup společnosti Net4Gas, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic, je signálem toho, že stát chce do budoucna spoléhat v energetice na plyn. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK. Mohlo by to znamenat odložení plánu na výstavbu nových jaderných bloků.

Vláda minulý pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic.

Dění okolo firmy Net4Gas připomíná podle analytika XTB Tomáše Cverny situaci německé společnosti Uniper. Před rokem ji odkoupila německá vláda. „Firma Net4Gas může určitě přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti, navíc si stát v budoucnu může díky vlastnictví firmy řídit rozvoj soustavy,“ řekl Cverna.

Vláda kupuje NET4GAS i s miliardovými dluhy

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal naopak hodnotí akvizici Net4Gas jako obrovskou chybu. „Nesmyslně drahá akvizice, pokud nebudou chtít prohibitivně zdražit transport plynu pro domácí trh, se kupní cena nikdy nevrátí,“ řekl. Podle něj je těžko představitelná situace, že by se zisk Net4Gas v blízké době dostal na významně kladné hodnoty. „Strategická pozice trubek ve vlastnictví Net4Gas je zřejmě navěky silně poškozená,“ podotkl.

Dohnal vidí v nákupu přiznání státu, že se hodlá v energetice více spoléhat na plyn. „Tedy je možné, že stát brzy přistoupí k výstavbě paroplynové elektrárny a nový jaderný blok zase odloží,“ dodal.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země. Firmu NET4GAS Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

Tento měsíc stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby. Před rokem se Česku také podařilo získat kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven a vláda také jedná o stavbě nových plynovodů.