Chceme na hipodrom vrátit překážkové závody

Ředitel hipodromu Jakub Šimůnek (uprostřed) společně s Olgou Šrůtovou, členkou dozorčí rady hipodromu a Jiřím Charvátem, majoritním akcionářem společnosti Hipodrom Most. Foto: Czech Coal

Mostecký hipodrom, populární dostihové závodiště, zažívá letos první sezonu s novým majitelem. Co se změnilo, co plánuje a jaké bylo největší překvapení po příchodu do Mostu, prozradil ředitel hipodromu Jakub Šimůnek.

Zkuste trochu představit nového ředitele…

Jiří Charvát se v dostihovém sportu angažuje už zhruba dvacet let, je majitelem nejúspěšnější české dostihové stáje a v současnosti má už svůj chov, což je pro každého majitele velký milník. Zároveň je prezidentem Jockey Clubu ČR, takže jde o člověka v dostihovém sportu velmi erudovaného, který cítil jakousi morální povinnost zachovat v Mostě dostihový sport a dál ho rozvíjet. Hipodrom patří do kategorie A, tedy mezi závodiště nejvyšší třídy, takže se tu dají běhat skutečně nejlepší dostihy. To se potvrdilo už na konci minulé sezony, kdy se zde běžela Cena zimního favorita za 550 tisíc korun. Letos se v jeden poběží 96. Svatováclavská cena, jeden z nejstarších dostihů v Česku a 79. Cena zimního favorita. V obou případech se jedná o dostihy nejvyšší úrovně za 550 tisíc korun.

Čtěte také:
Šedivé město? Ne, Most je zelený
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Když říkáte, že mostecké závodiště patří k nejlepším v republice, jakou pozici by mělo mít mezi ostatními podobnými areály?

Hipodrom může velmi dobře doplňovat třeba závodiště ve Velké Chuchli. Díky výhodné poloze u hranic bychom sem rádi dostali víc koní například z Německa, což se v současné době všeobecně nedaří ani na jiných závodištích v ČR. Byl se u nás podívat ředitel závodiště v Drážďanech, takže jsme snad na dobré cestě.

Co byste označil za největší změnu po svém příchodu na hipodrom?

Hlavní změna je v rozhodnutí dál zde rozvíjet dostihy. Ze tří loňských dostihových dní je na letošek naplánovaných sedm. Mám pocit, že na hipodromu postupně docházelo k útlumu dostihové činnosti, a to by byla škoda a zároveň i s ohledem na ixní náklady na provoz závodiště také vlastně neekonomické.

A co nového čeká na návštěvníky?

Chceme na hipodrom vrátit divácky atraktivní překážkové závody. Dříve se na hipodromu běhala Velká mostecká steeplechase a její tradici jsme se letos rozhodli obnovit. Bude to steeplechase kategorie National Listed s dotací 300 tisíc korun a v tuto chvíli už mohu slíbit, že se na hipodromu 26. srpna představí nejlepší čeští překážkoví koně. Rád bych všechny na tento výjimečný dostihový den pozval.

K hipodromu patří také parkurové závody, jak vidíte jejich budoucnost?

V současné době parkurové závody zajišťuje Jezdecká společnost Most a my jí pouze pronajímáme zázemí pro jejich pořádání. Určitě se ale budeme do budoucna zabývat myšlenkou, zda bychom parkury pořádali opět pod hlavičkou hipodromu. Jde totiž o divácky atraktivní a velmi rychle se rozvíjející sport.

Připravujete nějaké novinky i mimo dostihovou dráhu?

Vybrali jsme například nového dodavatele občerstvení. Už nebude deset malých stánků různé úrovně, ale jeden dodavatel občerstvení, který tyto služby bude poskytovat kvalitně a na úrovni. Na srpnových dostizích budou k vidění nové stánky, do jejichž nákupu investujeme zhruba čtvrt milionu korun. Do konce sezony hodláme vylepšit střižnu, takže na obrazovkách po celém areálu bude možné sledovat dostihy ve full HD rozlišení a ve stejné kvalitě i živé přenosy z dostihů na internetu, což je v českém prostředí zatím dost výjimečné.

Hipodrom sloužil i k pořádání řady společenských a kulturních akcí. Chcete v tomto trendu pokračovat?

Jednoznačně. Opět se tu bude konat Den horníků a máme i další zájemce o pořádání zaměstnaneckého dne. Velmi se nám líbil celosvětový sraz vozů Citroën, který se zde uskutečnil před několika lety. Areál je dostatečně velký a my ho k podobným účelům rádi využijeme. V současné době je ale hlavní stabilizovat provoz hipodromu, zajistit jeho efektivní fungování a teprve pak se můžeme věnovat podobným záležitostem.

Co vás nejvíc překvapilo, když jste na hipodrom nastoupil?

Nešel jsem úplně do neznáma, protože než jsem se přihlásil do výběrového řízení, dopředu jsem si zjišťoval informace o závodišti. Velmi mě ale překvapilo, v jakém je stavu a jak je hezké. Když přijedete do Pardubic nebo Velké Chuchle, všude je vidět, jak jsou tato závodiště personálně podhodnocená. To je ostatně i případ hipodromu, ale i v tak malém týmu je areál skvěle udržovaný a nádherně vypadá. Zaujalo mě také a vůbec jsem netušil, jak je hipodrom otevřený lidem. Chodí sem grilovat, slavit narozeniny, sportovat. Tento směr považuji za správný.

Mohlo by vás zajímat:
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře