Doba čtení:2 m, 46 s
Knihy Václava Smila jsou návod k rozumnému používání světa. Svědčí o tom i titulek rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám: „Solár v Česku? To je jako pěstovat pšenici v Saúdské Arábii“. Foto: Agora/YouTube.com

Václav Smil je asi nejdůležitější český rodák současnosti. Ve svých knihách se totiž snaží popisovat světové děje ve všech souvislostech. Což oceňuje i Bill Gates, jeden z nejbohatších lidí na Zemi. Jen evropští politici se jeho knihám evidentně vyhýbají.

Václav Smil, emeritní profesor Univerzity of Manitoba, se narodil v lednu 1943 v Plzni. Dosud vydal 41 knih, ale pouze šest jich zatím vyšlo v češtině. Příznačným pro jeho tvorbu se zdá fakt, že v názvu hned 15knih se vyskytuje slovo energie. Neboť se ve svých knihách snaží postihnout, jak náš svět komplexně funguje. A náš svět se bez energie neobejde. Současně podle Einsteinovy speciální teorie relativity je možné veškerou hmotu přeměnit na energii.

Bez energie se nedokážeme najíst, ovšem k získání jídla potřebujeme energii. Energii potřebujeme k produkci umělých hnojiv, jež jsou bezesporu jedním z největších vynálezů všech dob, protože umožňují nasytit miliardy lidí. Bez energie si nerozsvítíme žárovku, nevybereme peníze, neuvaříme. Ostatně i poleno, přiložené na oheň je zdroj energie. Současně spolu všechny jevy souvisí. Když někde ubereme, jinde musíme přidat.

Kde na to všechno vezmeme?

Václav Smil se ve svých knihách snaží ukazovat právě souvislosti mezi jednotlivými procesy, které na zemi probíhají. Dělá tak to, co zhusta chybí politickým či aktivistickým snažením i většině článků v médiích.

Je fakt, že Smilovým knihám bohužel chybí lehkost, jakou třeba znají čtenáři Fredericka Forsytha. Jenže Forsyth píše romány plné faktů. Smil píše knihy o faktech. A to holt je těžší čtení.  Ale stojí za to. Kdo se do něj pohrouží, dozví se například to, jak vachrlaté jsou všechny předpovědi budoucího vývoje. Jednoduše proto, že ten kdo předpovídá, nemůže znát všechna fakta, která časem vstoupí do hry.

„Zkuste si představit, že byste v roce 1985 (po zhroucení cen surové ropy a prudkém propadu její globální produkce) přesně předpověděli globální produkci ropy v roce 2005,“ píše český rodák v knize Energie: průvodce pro začátečníky (Kniha Zlín, 2022). Upozorňuje, že tehdy přeci nikdo nemohl počítat se třemi zásadními událostmi, jež cenu ropy ovlivnily. Tedy rozpad SSSR, nástup Číny a muslimský útok na newyorské mrakodrapy 11. září 2001. Každá z těch událostí přitom měla na trh s ropou zásadní vliv. A tak je to s většinou „zaručených“ předpovědí. I proto se Smil drží toho, že nenabízí předpovědi, ale pouze hodnotí zásadní faktory procesů.

Ten, kdo je schopen identifikovat zásadní faktory, zhodnotit je a na tomto základě si zadat další komplexní studie, se může dobrat k tomu, co všechno potřebuje vyřešit a jak by se to dalo udělat bez toho, aby si podřízl větev, na které sedí. Protože ze správně zadaných podkladů pochopí, jak na sebe věci navazují. A co by se stalo, kdyby tuto návaznost porušil, nebo ignoroval. Což je právě to, proč je dobré si přečíst Smilovu knihu „Jak svět doopravdy funguje“. A nejen tu.

Protože kdo chce řídit svět, musí chápat, jak funguje.

 

V češtině dosud vyšlo:

Globální katastrofy a trendy

Jak se vyrábí dnešní svět: materiály a dematerializace

Energie: průvodce pro začátečníky

Ropa: průvodce pro začátečníky

Čísla nelžou

Jak svět doopravdy funguje

Přehled Smilových knih v angličtině najdete zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa