Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Jejím předsedou je poslanec na Piráty, Lukáš Černohorský. Přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl webu Sdružených hornických odborů.
Byl jste zvolen předsedou vyšetřovací komise, v čem vidíte její význam?
Mým cílem je vrátit lidem na Ostravsku víru ve spravedlnost. Víru, že stát skutečně chce najít a potrestat viníky těch všech pochybení, která se kolem kauzy OKD stala. Piráti prosazují osobní hmotnou odpovědnost politiků a i v tomto případě si lidé zaslouží znát konkrétní závěry. Nemůžeme ani nechceme suplovat soudy, ale přece jen jako poslanci máme teď díky komisi daleko větší možnosti zjistit, jak se celá věc odehrála, než jsme měli jako outsideři politické scény dříve.
Čtěte také:
Bitva o uhelné miliardy vypukne v červnu
Jaký osud čeká důl Frenštát?
Privatizaci OKD se toho napsalo už mnoho. Nemáte pocit, že vše půjde zase takzvaně “do ztracena”?
Samozřejmě už jsem slyšel řadu skeptických hlasů, že žádná vyšetřovací komise ještě v historii nikdy nic pořádně nevyšetřila. Já na to vždy odpovídám: Žádné ale nepředsedal Pirát. Navíc v Ostravě žiji a mám kolem sebe celou řadu lidí, kterých se to bytostně dotýká, a já je nechci zklamat. Lidí, kteří léta čekali, že jim skutečně budou odprodány byty, co jim tehdejší vláda ČSSD slíbila. Lidí, kteří věřili, že přece majitelé těžařského kolosu nemůžou dál a dál bohatnout na úkor havířů i nás všech, co na svých bedrech neseme dopady těžby na životní prostředí v kraji. Těm všem lidem se zodpovídám a udělám všechno proto, abychom měli jasno, jak je možné, že v kauze OKD mohl stát udělat tolik fatálních chyb a kdo za to nese vinu.
Jaký je Váš pohled na současnou situaci OKD?
Je potřeba si přiznat, že vzhledem k vývoji cen uhlí na globálním trhu a finanční situaci v OKD už rozšiřování těžby v našich podmínkách není rentabilní a dopady na životní prostředí jsou nevratné. Čeká nás tedy s největší pravděpodobností postupný útlum. Rozšiřovat těžbu do dalších obydlených oblastí by znamenalo definitivně odepsat další části měst kvůli několika letům těžby navíc. Místo prodlužování agónie bychom měli veškerou energii zaměřit na to, jak regionu dát novou vizi a zmírnit co nejvíce dopady na ty desetitisíce lidí, kteří OKD věnovali léta života a mnohdy i kus zdraví. Nemůžeme si dovolit přešlapovat na místě a čekat na zázrak. Stát a samosprávy musí převzít zodpovědnost a připravit konkrétní opatření. Situace některých hutních podniků také není ideální a nemůžeme už si dovolit vsadit všechno na jednu kartu těžkého průmyslu.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech