Chladící věže padly jak domeček z karet

Odstavená britská uhelná elektrárna Ferrybridge přišla o čtyři chladicí věže. Ty byly zbořeny pomocí řízeného odstřelu, na který se můžete podívat ve videu.

Během demolice bylo evakuováno kolem 100 domů. Spektakulární odstřel 114 metrů vysokých věží sledovaly tisíce lidí, kteří se shromáždili na silnicích a polích v okolí. V okolí elektrárny byla po dobu odstřelu uzavřena doprava. Samotná demolice věží trvala asi deset vteřin, napsal Independent.

Čtěte také:
Demolice elektrárny připravila tisíce lidí o proud
Berlínský blackout vyděsil Němce

„Odstranění těchto čtyř chladicích věží je jednou z největších událostí v tříletém demoličním projektu,“ uvedl šéf oddělení demolic společnosti SSE Drew McAdam s tím, že podle plánu demoliční činnosti budou plně dokončeny do léta 2021.

První z celkem osmi věží byla zdemolována již v červenci. Poslední tři věže zůstanou zachovány pro případ, že by bylo rozhodnuto o využití lokality pro výstavbu nové plynové elektrárny.

Elektrárna Ferrybridge C v hrabství Yorkshire byla otevřena v roce 1966 a stala se první elektrárnou v Evropě o výkonu 500 megawatt. Spojenému království poskytovala energii po dobu 50 let, dokud se ji její vlastníci, energetická společnost SSE, nerozhodli v březnu 2016 uzavřít. Elektrárna se zapsala do historie rekordem, když jeden z generátorů byl v nepřetržitém provozu 5 448 hodin, během nichž vyrobil 2 999 gigawatthodin elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě