Chráněné zbytky dolu šly bez povolení k zemi

Areál bývalého Dolu Julius V. z 19. století byl památkou od června 2000. Chráněny byly tři budovy, a to strojovna, bývalé koupelny a šatny a také správní budova. Foto: wikiwand.com

Společnost Nord Plus, která je od loňska novým vlastníkem pozemků bývalého Dolu Julius V. v Mostě, nechala bez povolení úřadů zbourat trojici památkově chráněných budov v areálu. Majiteli parcel nyní hrozí vysoká pokuta i vězení. Hájí se tím, že o památkové ochraně objektů nevěděl.

Policisté podle mluvčí Aleny Bartošové přijali trestní oznámení a zahájili úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu zneužívání vlastnictví. Majiteli hrozí odnětí svobody na dva roky, peněžitý trest či uložení zákazu činnosti.

Modernizace Elektrárny Vřesová vyjde na 300 milionů

Areál bývalého Dolu Julius V. z 19. století byl památkou od června 2000. Chráněny byly tři budovy, a to strojovna, bývalé koupelny a šatny a také správní budova. Všechny nechal majitel zbourat. Jednatel společnosti Nord Plus uvedl, že nevěděl, že jsou budovy chráněné a nevěděl to ani bývalý majitel, který je prodal. Budovy byly podle něj ve velmi špatném stavu, neměly střechu, byly tam rozpadlé zdi, proto je firma nechala zbourat.

Trestní oznámení podal Národní památkový ústav. Podle mluvčí Věry Brožové památky v havarijním stavu nebyly. Kulturní památkou podle Brožové nadále zůstává pozemek a jakákoliv stavební činnost na něm podléhá schválení památkové péče. Majiteli hrozí pokuta až dva miliony korun, o které rozhodne mostecký magistrát, jakožto příslušný správní orgán.