Chvaletice otevřou své brány

Den otevřených dveří přiláká zřejmě velký počet návštěvníků. Foto: Severní energetická

Den otevřených dveří přiláká zřejmě velký počet návštěvníků. Foto: Severní energetická

Nemusíte lézt přes plot, když chcete vidět elektrárnu. Tímto sloganem uvádí společnost Severní energetická den otevřených dveří ve chvaletické elektrárně. Ta své brány otevře zájemcům už zítra.

Motto dne otevřených dveří je reakcí na akci ekologických aktivistů z hnutí Greenpeace, kteří před měsícem obsadili a poškodili chladicí věž elektrárny, když protestovali proti její modernizaci.

Čtěte také:
Podle blogerky se Greenpeace zbláznili
Aktivisté chystají blokády proti uhlí

Již v sobotu Elektrárna Chvaletice otevře své brány pro širokou veřejnost. Přijďte a seznamte se s právě vrcholící modernizací bloků 3 a 4. Zavedeme vás do kotelny i strojovny a budete mít jedinečnou příležitost prohlédnout si některé odkryté technologie,“ uvedl pro MF Dnes mediální zástupce elektrárny Petr Dušek.

Den otevřených dveří vypukne v sobotu v deset hodin a měl by končit kolem třetí. Podle ohlasů na sociálních sítích lze očekávat obrovský zájem veřejnosti.

Elektrárna Chvaletice je jedním z nejmladších hnědouhelných zdrojů v České republice s instalovaným výkonem 820 MW, který tvoří čtyři 205 MW bloky.

Vlastníkem elektrárny je společnost Severní energetická, která ji koupila elektrárnu od ČEZu v roce 2013. Od letošního roku je firma součástí lucemburského holdingu Haltixar Ltd podnikatele Pavla Tykače.

Elektrárna v současnosti prochází masivní modernizací a ekologizací za tři miliardy korun. Modernizace bloků 3 a 4 se mimo jiné týká kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka. V budoucnu se chystá také modernizace prvního a druhého bloku.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu