Doba čtení:1 m, 46 s
Lom Bílina. Foto: commons.wikimedia.org

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nakonec bude souhlasit s prolomením těžebních limitů v severních Čechách. Serveru iUHLI.cz to řekl vládní zmocněnec pro Ústecký a Moravskoslezský kraj  Jiří Cienciala. Bývalý ministr průmyslu s Babišem hovořil při jeho návštěvě horníků v OKD. Vláda by měla o limitech rozhodnout v létě. Babiš se zatím jasně vyslovoval proti prolomení limitů. Reakci Babiše server iUHLI.cz shání.

„Jak pana Babiše znám dlouhou dobu z jeho boje v byznysu a obchodu, z jeho taktiky a přemýšlení, domnívám se, že je v hloubi duše přesvědčen, že jednou k tomu musí dojít. Je jen otázka, kdy k tomu dojde a kdy změní názor,“ řekl vládní zmocněnec.

Podle Ciencialy se Babiš postupně seznamuje s problémy, není to otázka jedné návštěvy. Bude třeba, aby se seznámil se všemi možnými dopady a řešeními. V této turbulenci, která tady je. I z hlediska možných hrozeb. Bývalý ministr zmínil například dovoz hnědého uhlí z Německa do Česka. Samozřejmě budou rozhodovat propočty. „Já to tak cítím, já ho znám dlouho. Je to člověk absolutně zodpovědný, zkušený podnikatel. To je můj dojem. To je můj pocit, že postupně bude docházet k nějakým změnám,“ řekl iUHLI.cz Cienciala.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) stále zastává názor, kdy za nejlepší řešení považuje zcela prolomit limity na dole Bílina, kde nejsou ohrožena žádná lidská sídla, a částečně korigovat limity u Horního Jiřetína, kdy by to znamenalo zánik části města.

Podle Ciencialy současná situace představuje nejistotu jak pro obyvatele, tak pro těžební firmy a limituje rozvoj regionu. „Od té doby, co jsem se detailně seznámil se situací kolem těžebních limitů a s názory obyvatel Ústeckého kraje, jsem zastáncem prolomení limitů, byl jsem jím také v době mého působení ve vládě a prosazuji tento názor stále,“ řekl exministr úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Pokračování těžby na lokalitě dolu ČSA považuje za nutné pro udržení ekonomického rozvoje i sociálního klidu. Řešení by však mělo být takové, aby byli všichni spokojeni, jak stát, tak těžaři a jejich zaměstnanci, tak i všichni lidé, kterých se to dotkne, míní vládní zmocněnec.