Cílek: Mám rád industriální oblasti

vaclav_cilek-wikipedia-vaclav-cilek_compressed

K hornictví jsem měl vždy blízko. Foto: wikipedia.org

Čestným hostem vernisáže výstavy „Malováno na uhlí“ byl i známý geolog, klimatolog, spisovatel, filosof a propagátor vědy Václav Cílek. Přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl Mosteckým listům.

Jaký je váš vztah k Mostecku a zdejšímu hornictví? Je čistě profesní, nebo máte na náš region i jiné vazby?

Ten vztah je samozřejmě především profesní, ale postupem let jsem si k tomuto regionu vytvořil i citový vztah. Jezdím sem pravidelně v podstatě celý život a stále zde nacházím něco nového. Nejvíce mi utkvělo vyšetřování neštěstí v dole Pluto, jehož jsem se zúčastnil, a to samozřejmě nejen z profesního, ale zejména z lidského hlediska.

Čtěte také:
Výstava Malováno na uhlí začíná už v sobotu
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí

Myslíte, že hornictví Mostecku více dalo, nebo vzalo? Proč?

Domnívám se, že na podobné bilancování a hodnocení je ještě brzy, protože tato kapitola ještě není uzavřena. Je samozřejmě možné dělat určité dílčí závěry, ale i ty jsou velmi složité, protože odpověď ani zdaleka není jednoznačná. Ten vliv se postupem času měnil, ať už jde o ekonomické dopady nebo o proměnu zdejší krajiny. Doslova by se dalo říct, že ty dopady se lišily podle jednotlivých desetiletí, někdy byly pozitivní, jindy naopak negativní.

Kdo se na vás obrátil s žádostí o účast na vernisáži výstavy Malováno na uhlí? Proč jste nabídku přijal?

S žádostí se na mě obrátil přímo váš primátor Jan Paparega a já ji samozřejmě s radostí přijal. K hornictví jsem měl nejen jako geolog, ale i jako absolvent hornické průmyslovky v Příbrami vždy blízko. Mám rovněž rád industriální oblasti, ať už jde o Ostravsko nebo právě Mostecko. Vždy mě přitahovala místa, kde se něco děje, která jsou na rozcestí, a to jak z pohledu svého dalšího vývoje, tak vzhledem k utváření krajiny. V centru Prahy se v tomto směru neděje nic, ale právě Mostecko je na jednom z těchto rozcestí a je především na samotných Mostečanech, jakou cestou se tento zajímavý region vydá.

Mohlo by vás zajímat:
Voda, která proráží skálu
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Třetihorní zkamenělý strom půjde do muzea