
Česká vláda by měla v Bruselu požadovat, aby se mezi podporované zdroje zařadila také jaderná energetika včetně malých modulárních reaktorů, a tlačit na definování zásad energetické soběstačnosti. Ať už pro jednotlivé státy, nebo pro větší celky v rámci Evropy. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekl manažer firmy Centropol Jiří Matoušek.
Evropa musí podle něj zabránit spekulacím s energiemi. A změnit trh tak, aby zajišťoval cenově dostupné energie, ale vytvářel i podmínky pro investice. Výstavba elektráren je důležitější než klimatické cíle.
„Přál bych si, aby po liberalizaci energetiky přišla její racionalizace. Nemusí to znamenat tvrdou regulaci úplně všeho. Na druhou stranu budeme muset definovat zásady soběstačnosti a v rámci Evropy se domluvit na tom, jak podporovat investice do zdrojů výroby elektřiny,“ vysvětlil Matoušek.
Navrhuje, aby evropské státy závazně a racionálně deklarovaly, jak chtějí zajistit vlastní energetickou soběstačnost. Situace v jednotlivých zemích totiž ovlivňuje i jejich sousedy. Česká vláda by tak podle něj měla v Bruselu žádat definování zásad energetické soběstačnosti. Ať už pro jednotlivé státy, nebo pro větší celky v rámci Evropy.
„Znamená to možná znovu otevřít téma klimatických cílů,“ upozorňuje Matoušek. „Pojďme se nebát to pojmenovat. Není nic špatného na tom, že postavíte plán, a když se ukáže, že ten plán v čase i díky okolnostem není možné plnit, že ho revidujete a postavíte nový.“
Cena energií podle něj musí zaručovat ekonomickou stabilitu, ale zároveň dostupnost elektřiny a plynu. „Nesmí ohrožovat firmy, proto musí být stabilní a predikovatelná. Musí být dostatečně vysoká na to, aby bylo možné plánovat investice a investovat. Ale neměla by být vyšší než dnes,“ zdůrazňuje.
Podle Matouška nemohou být primárním cílem evropské energetiky klimatické závazky. „Pojďme se spíš podívat na to, co potřebujeme pro zajištění energetické bezpečnosti udělat. Pokud z toho vyplyne revize nebo odložení klimatických cílů, bude to na základě racia, nikoliv na základě idejí,“ vyzývá.
Matouškovi vadí rovněž spekulace s emisními povolenkami, které zvyšují jejich cenu a tím i cenu elektřiny. Navrhuje stanovovat cílové ceny povolenek, podobně jako centrální banky cílují inflaci či měnové kurzy. „A určitě zamezme obchodování s cenou emisních povolenek všem subjektům, které je nepotřebují pro svou činnost v energetice. Tím vrátíme do energetiky víc peněz,“ říká Matoušek.