Čína asi zruší zákaz dovozu australského uhlí

Austrálie v roce 2019 vyvezla do Číny uhlí v hodnotě téměř 14 miliard dolarů – většinu z toho tvořilo koksovatelné uhlí pro výrobu oceli, ale extrémně napjatý je i trh s energetickým uhlím pro výrobu elektřiny. Foto: wikipedia.org

Čínské ministerstvo obchodu zatím oficiálně nenaznačilo, že od zákazu dovozu australského uhlí upustí, ale analytici v Číně tvrdí, že rostoucí cena uhlí dováženého z jiných zemí poškozuje výrobce oceli i energetický sektor. Očekává se proto, že čínský prezident Si Ťin-pching svůj neoficiální zákaz zruší.

Jeden z pekingských analytiků, který si nepřál být jmenován kvůli politické citlivosti této otázky, uvedl, že vysoká cena dováženého koksovatelného uhlí způsobuje ocelářskému odvětví v zemi obrovské bolesti. Uvedl, že povolení návratu australských dodávek by pravděpodobně snížilo výrobní náklady, napsal server msn.com.

Agentura Bloomberg již dříve informovala, že návrh na obnovení dovozu australského uhlí byl předložen vysokým představitelům Číny v obavách, že evropská omezení ruského vývozu ještě více zvýší světové ceny.

Austrálie v roce 2019 vyvezla do Číny uhlí v hodnotě téměř 14 miliard dolarů – většinu z toho tvořilo koksovatelné uhlí pro výrobu oceli, ale extrémně napjatý je i trh s energetickým uhlím pro výrobu elektřiny.

Celosvětová poptávka po uhlí atakuje historický rekord

Podle zpráv se čínské vedení obává opakování nedostatku elektřiny z loňského roku, kdy se kvůli vysokým světovým cenám energetického uhlí stala výroba elektřiny pro mnoho provozovatelů uhelných elektráren nerentabilní.

Zákaz dovozu australského uhlí sice nebyl hlavní příčinou nedostatku elektřiny, nicméně v loňském roce přispěl k prohloubení problémů.

Zákaz australských dodávek z konce roku 2020 nebyl nikdy oficiálně oznámen ani potvrzen čínskou stranou a zpočátku způsobil velké problémy posádkám, které uvízly na velkoobjemových lodích naložených australským uhlím a čekaly u čínských přístavů.

Nedávné setkání australské ministryně zahraničí Penny Wongové a čínského ministra zahraničí Wang I možná vytvořilo podmínky pro znovubnovení obchodu s uhlím.

Wang I prohlásil, že Čína je ochotna „překalibrovat“ své vztahy s Austrálií, ale stanovil čtyři požadavky australské strany na zlepšení vztahů. Mluvčí čínského ministerstva obchodu Shu Jueting na pravidelném tiskovém brífinku uvedla, že doufá, že Austrálie „shrne minulost, pohlédne do budoucnosti“ a „dodrží zásadu vzájemného respektu“, aby zlepšila dvoustranné hospodářské a obchodní vztahy.