Doba čtení:1 m, 57 s
Kapacita čínských uhelných elektráren neustále roste. V příštím roce bude činit 1100 GW. Foto: wikipedia.org

Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.

Loni kapacita elektráren na nefosilní paliva činila asi 980 GW a na celkové kapacitě se tyto elektrárny v Číně podílely ze 44,8 procenta. Čína je největším spotřebitelem uhlí na světě a slíbila, že bude podporovat využívání obnovitelných zdrojů energie, a snižovat tak spotřebu uhlí ve svém energetickém systému. Uhlí si však zachovává významnou úlohu kvůli energetické bezpečnosti a plynulosti dodávek v době vrcholu poptávky, napsal server energy-hub.cz.

Čtěte také:
Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Čínská produkce uhlí v loňském roce vzrostla na 3,84 miliardy tun. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2015. Těžba se v závěru roku vzpamatovala z několikaměsíčních minim v září. Důvodem bylo omezení dovozu uhlí a rostoucí poptávka po elektřině, která zesílila na začátku zimní topné sezóny.

Čína má problém s dodávkami elektřiny

Čína v posledních týdnech prožívá největší energetickou krizi za deset let. Firmy z jihu země mají elektřinu na příděl a města jim nařizují omezovat výrobu na několik dnů v týdnu. Nedostatek elektřiny způsobil souběh ekonomického oživení, extrémního horka i ekologických ambicí.

S odstávkami elektřiny se potýká minimálně devět provincií, z nichž některé se stejně jako Kuang-tung řadí mezi tahouny čínské ekonomiky. Nedostatek energie v souhrnu zasahuje oblast, která svou rozlohou odpovídá zhruba velikosti Velké Británie, Německa, Francie a Japonska dohromady

CEC očekává, že spotřeba elektřiny v zemi ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupne meziročně o šest procent. Za celý rok by se tak měla zvýšit o deset až 11 procent, uvedla agentura Reuters.

Očekává se, že celková situace u nabídky a poptávky po elektřině v Číně bude vyrovnaná. V některých regionech však budou dodávky elektřiny v době špičky napjaté,“ uvedla CEC. Dodala, že letos se objeví problémy s dodávkami elektřiny ve více regionech než loni, zvláště na jihu země.