Čína může Filipíncům vypnout elektřinu

Filipíny se s Čínou přou o oblast v Jihočínském moři, a tak vedení země řeší, zda 40procentní podíl v obrovské firmě nepředstavuje bezpečnostní riziko. Foto: pixabay.com

Filipíny mají obavy o svou energetickou bezpečnost. Čína by totiž mohla zemi odpojit od elektřiny, kdykoliv by se jí zachtělo.

Poté co Filipíny zprivatizovaly energetickou společnost TransCo, která spravuje elektrické vedení po celé této asijské zemi, vstoupil do ní nový investor – čínská státní firma The State Grid Corporation of China. A čínská společnost se pyšní systémem vzdáleného přístupu s názvem Scada. Díky němu dokáže v reálném čase monitorovat, co se v elektrárnách a dalších zařízeních na Filipínách děje, uvedl server Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

Filipíny se s Čínou přou o oblast v Jihočínském moři, a tak vedení země řeší, zda 40procentní podíl v obrovské firmě nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Co když to někdo v Pekingu vypne?“ uvedla na zasedání senátu opoziční politička Risa Hontiverosová. „Může se stát, že Peking přebere kontrolu,“ připustil v odpovědi předseda senátu Sherwin Gatchalian. Zároveň ale dodal, že podle něj by firma TransCo dokázala vzdálený přístup zrušit a „vzít si“ energetickou síť zpět manuálně. Jenže by to trvalo až dva dny.

Jak upozorňuje filipínský server Power Philippines, který se zabývá energetikou, čínská technologie prý skrývá ještě jeden problém – podle něj by systém vzdáleného přístupu mohli také napadnout hackeři.

Čínská strana se k obvinění filipínskými senátory zatím nevyjádřila. Filipínské ministerstvo obrany ale slíbilo, že provede audit a do konce měsíce předloží zprávu o dohodě mezi čínskou a filipínskou firmou.

Vzdálený přístup používá čínská státní společnost i v dalších zemích v Asii nebo Africe. Má ho v elektrárnách v Keni, Indonésii a Thajsku. Senátorka Hontiverosová na jejich adresu řekla, že pro Filipíny by tyto státy mohly být i „varovnou lekcí“.

Vypnout celou elektrickou síť může na Filipínách také tamní prezident, kterým je v současnosti Rodrigo Duterte. Ke kroku může přistoupit například během války, při povstání, nebo kdyby došlo k přírodní katastrofě.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků