Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW

Čína je zdaleka největším producentem i dovozcem uhlí. Celkový instalovaný výkon uhelných elektráren přesahuje 1000 GW a neustále roste. Foto: Pixabay.com

Celkové čínské plánované energetické projekty v oblasti uhlí dosahují výkonu 226,2 gigawattů (GW). To je nejvíc na světě a více než dvojnásobek oproti plánům Indie.

Projekty schválené Čínou dosahují téměř 40 procent z celosvětových plánů na výstavbu nových uhelných elektráren. Informaci zveřejnila databáze Global Coal Exit List, kterou provozuje německá ekologická organizace Urgewald a 30 dalších partnerských organizací, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Čínské cloudy dávají klimatu zabrat
Čína chce poslat solární panely do kosmu

Čína snížila podíl uhlí na celkovém energetickém mixu z více než 68 procent v roce 2012 na 59 procent do konce minulého roku, ale vzhledem k neustávajícímu růstu spotřeby i výroba elektřiny z uhlí neustále roste.

Čína byla za poslední tři desetiletí zdaleka největším producentem uhlí. Země vytěžila v roce 2017 přibližně 3,36 miliard tun (Bt) uhlí, což představuje více než 47 procent světové produkce uhlí. Země je zároveň také obrovským spotřebitelem uhlí. V roce 2017 dovezla 271 milionů tun uhlí, což z ní dělá také největšího světového dovozce uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků