Doba čtení:1 m, 16 s
Čínská zeď wikipedia Craig Nagy_compressed
Čína odmítla koupit severokorejské uhlí v hodnotě milionu dolarů. Foto: wikipedia.org

Čína tento týden odmítla zásilku uhlí ze Severní Koreje v hodnotě zhruba jednoho milionu dolarů (25 milionů korun). Stalo se tak poté, co KLDR provedla test rakety středního doletu, který byl v rozporu s mezinárodními sankcemi.

Oficiálním důvodem k odmítnutí bylo vyšší než povolené množství rtuti v uhlí, uvedla agentura Jonhap. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.

Čtěte také:
Čína chce dál snižovat těžbu uhlí a výrobu oceli
Z čínských uhelných elektráren budou jaderné

V pondělí čínské úřady nepovolily v přístavu Wen-čou v provincii Če-ťiang vyložit náklad 16 295 tun uhlí a nařídily ho vrátit do severokorejského přístavu Nampcho.

Čína loni z KLDR dovezla 22,5 milionu tun uhlí. V září Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce za její pátý a zatím největší jaderný test. Na základě těchto sankcí smí KLDR vyvézt ročně maximálně 7,5 milionu tun uhlí či uhlí v hodnotě 400,9 milionu dolarů – podle toho, co bude představovat menší objem.

Mluvčí čínské diplomacie Ken Šuang se dnes odmítl k údajnému odmítnutí severokorejského uhlí vyjádřit. Zopakoval jen, že Pekingu jsou známa nařízení OSN týkající se uhlí a že je Čína dodržuje.

Mohlo by vás zajímat:
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa