Čína pomůže Srbsku s rozšířením elektrárny

Doba čtení:1 m, 17 s

Foto: Pixabay.com

Srbsko a Čína podepíšou příští týden dohodu v hodnotě více než 600 milionů USD (v přepočtu zhruba 13,3 miliardy Kč) o rozšíření elektrárny na uhlí ve městě Kostolac. Bude to první velká investice do stárnoucí srbské energetické infrastruktury za více než dvě desetiletí, řekl srbské televizní stanici Pink Television manažer elektrárny Dragan Jovanović. Informaci přinesla ČTK.

Projekt zahrnuje výstavbu nového bloku s kapacitou výroby 350 megawattů a rozšíření těžby v blízkém dolu na uhlí Drmno. Dokončení investice má trvat pět let, uvedl Jovanović. Srbská vláda a státní společnost Elektroprivreda Srbije (EPS) se bude na projektu podílet částkou 107 milionů dolarů. EPS také nyní modernizuje elektrárnu.

Vzhledem k zastaralé technologii dva bloky elektrárny nyní vyrábějí méně elektřiny, než je jejich kapacita. Modernizace má zvýšit jejich produkci, prodloužit životnost a snížit emise skleníkových plynů.

Výroba elektřiny ze stárnoucích elektráren na uhlí má na celkové výrobě elektřiny v zemi dvoutřetinový podíl. Zbytek připadá na vodní elektrárny. Země naléhavě potřebuje modernizovat svoji energetickou infrastrukturu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině.

Energetický sektor Srbska je pod velkým tlakem od květnových velkých povodní. Zaplaven byl i důl, který dodává uhlí do největší srbské elektrárny a země kvůli tomu musela začít dovážet elektřinu a uhlí.

Čínští investoři se stále častěji zaměřují na energetické projekty na Balkáně a zvyšují zde svoji angažovanost. Ukazují tak ochotu převzít větší rizika než evropští konkurenti na místním trhu, který by se případně mohl stát lukrativním trhem s dobrým napojením na EU a prostorem pro růst cen.