Doba čtení:1 m, 36 s
Memorandum počítá s výstavbou větrné farmy o výkonu 1500 megawattů (MW), solární elektrárny o výkonu 500 MW a závodu na výrobu vodíku s roční kapacitou přibližně 30 000 tun. Foto: wikipedia.org

Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur (49,5 miliardy Kč) do výstavby větrných a solárních elektráren a zařízení na výrobu vodíku. Jedná se o dosud největší investici do obnovitelných zdrojů energie v této balkánské zemi. S odvoláním na oznámení srbského ministerstvo pro těžbu a energetiku o tom informovala agentura Reuters.

Ministerstvo, čínská společnost Shanghai Fengling Renewable a podnik Zijin Copper, dceřiná firma čínské Zijin Mining, dnes podepsaly memorandum o porozumění. Dokument počítá s výstavbou větrné farmy o výkonu 1500 megawattů (MW), solární elektrárny o výkonu 500 MW a závodu na výrobu vodíku s roční kapacitou přibližně 30 000 tun. Hlavním investorem je společnost Shanghai Fengling Renewable.

Havlíček: V Green Dealu jde o prachy, ne o klima

Vyrobená energie se bude využívat v měděném dole a huti, které vlastní společnost Zijin nedaleko města Bor ve východním Srbsku. „Tento projekt umožní společnosti Zijin vyrábět významnou část svých potřeb elektrické energie udržitelným způsobem,“ uvedla srbská ministryně pro těžbu a energetiku Dubravka Djedovičová Handanovičová.

Společnost Zijin Mining se stala v roce 2018 strategickým partnerem srbského těžaře mědi RTB Bor. Výměnou za 63procentní podíl v podniku se zavázala investovat 1,3 miliardy dolarů (29,6 miliardy Kč) a v roce 2021 otevřít podzemní měděný a zlatý důl Čukaru Peki.

Čína v zemi, která je kandidátem na členství v Evropské unii, investovala v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky miliardy eur, většinou ve formě zvýhodněných úvěrů. Iniciativu spustil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Projekt poskytuje rozvíjejícím se zemím finanční prostředky na budování infrastruktury, jako jsou přístavy, silnice a mosty. Řada evropských zemí či Spojené státy však tuto iniciativu vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského režimu a chtějí jej vyvážit.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa