Doba čtení:1 m, 13 s
V současnosti se 76 procent lithiových článků a velká většina komponent pro tyto články vyrábí v Číně. Foto: wikipedia.org

Globální poptávka po lithiových bateriích do roku 2030 vzroste více než pětinásobně, vyplývá ze studie aliance Li-Bridge. Stále více lidí totiž kupuje elektromobily, kromě toho se zvyšuje zájem o systémy skladování energie. V současnosti se 76 procent lithiových článků a velká většina komponent pro tyto články vyrábí v Číně.

Ve Spojených státech by se měla poptávka po bateriích zvýšit více než šestinásobně a na konci tohoto desetiletí bude činit zhruba 55 miliard USD ročně (1,2 bilionu Kč). Očekává se ale, že země bude závislá na dovozu.

Poptávka po elektromobilech v posledních letech prudce vzrostla, protože spotřebitelé si stále více kupují auta s elektrickým pohonem. Přispívá k tomu zájem o ochranu životního prostředí a růst cen pohonných hmot.

Čína si hlídá solární monopol, zakázala export technologií

Lithiové baterie by v příštích letech měly pohánět řadu vozidel. Budou ale také nezbytné pro vojenské systémy či spotřební, lékařskou a průmyslovou elektroniku. V současnosti se 76 procent lithiových článků a velká většina komponent pro tyto články vyrábí v Číně.

Li-Bridge je veřejno-soukromá aliance zastupující ekosystém baterií v USA. Na jejím vytvoření se podílelo americké ministerstvo energetiky a řídí ji vědecké a výzkumné centrum Argonne National Laboratory, které spadá pod ministerstvo. Aliance pracuje na urychlení rozvoje robustního dodavatelského řetězce pro lithiové baterie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa