Podle listu Asia Times zakázala Čína vývoz do zámoří hned u několika technologií, s nimiž si chce udržet své dominantní postavení výrobě fotovoltaických panelů. V Číně vzniká přes 95 procent speciálních křemíkových plátků, bez nichž se panely neobejdou. Západ je tak ve fotovoltaice na Číně nebezpečně závislý.
Alespoň část výroby panelů proto chtějí státy dostat do Evropy či USA. Jenže Čína tomu hodlá bránit a své nejlepší výrobní technologie si nechá pro sebe. Do zahraničí například nechce pustit výrobu takzvaných velkých křemíků – plátků o velikosti 182 až 210 milimetrů, které se mají stát ve fotovoltaických panelech novým světovým standardem, protože jsou efektivnější, a Čína je jedničkou v jejich produkci, napsaly Hospodářské noviny.
„Tento nový krok čínské vlády vnímáme jako velmi zásadní pro budoucí vývoj trhu se solárními panely. Křemíkové buňky jsou základním stavebním kamenem panelů. Tato nová restrikce bude mít potenciálně likvidační důsledky pro mnohé výrobce v Evropě a USA,“ říká předseda představenstva Energetického holdingu Malina Cyril Regner, který právě teď objíždí své výrobní kapacity v Číně.
Z uhlí se vyrobilo 16 procent elektřiny v EU
„Na čínský zákaz vývozu komponent pro výrobu fotovoltaických panelů existuje jediná možná odpověď: co nejrychleji zásadně rozšířit a systematicky budovat vlastní hi-tech obnovitelný průmysl přímo na starém kontinentu,“ uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.
Podle odborníka na fotovoltaiku Pavla Hrziny z ČVUT je ale v současné době přesun výroby zpět do EU naprosto nereálný, protože výroba fotovoltaických článků je velmi energeticky náročná a Evropě na to bude chybět elektřina. „V souvislosti s omezováním základních zdrojů, jako jsou jaderné a uhelné elektrárny, v důsledku Green Dealu nebude na území EU v budoucnu dostatek elektrické energie pro tuto výrobu,“ domnívá se Hrzina.