Doba čtení:1 m, 10 s
Výpadek dodávek plynu z Ruska vrátil do hry řadu evropských uhelných elektráren. Foto: wikipedia.org

Podíl uhlí na výrobě elektřiny v Evropské unii se meziročně zvýšil z 14,5 na bezmála 16 procent. To byl nejvyšší podíl uhlí od roku 2018. Meziročně naopak o pět procentních bodů klesla váha vodních a jaderných elektráren, které spolu tvořily 32 procent výroby elektřiny. Mohou za to odstávky jaderných elektráren ve Francii i nadměrné sucho v řadě evropských zemích, které snížilo produkci vodních elektráren.

Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ale podle organizace Ember vzrostl méně, než se dalo očekávat. Využití uhlí tolik nerostlo kvůli větší produkci solárních a větrných elektráren a také kvůli nižší poptávce po elektřině, kterou způsobily teplejší počasí i energetické úspory.

Němci budou ruský plyn nahrazovat roky

Velmi silný propad poptávky po elektřině zaznamenaly unijní země v posledním čtvrtletí loňského roku s meziročním poklesem o 7,9 procenta. To autoři zprávy srovnávají s druhým kvartálem roku 2020, kdy v mnoha zemích panovala přísná pandemická opatření a poptávka po elektřině se tehdy propadla o zhruba deset procent.

Podle zprávy bylo využití výroby 26 uhelných elektráren, které zůstaly mimořádně v provozu, nízké a představovalo v průměru 18 procent jejich kapacity. Větší podíl měl tedy plyn, jehož váha i v loňském roce mírně vzrostla na 20 procent, nebo solární a větrné zdroje s 22 procenty.