Čína sloučí firmy a vytvoří uhelného giganta

Spojením obou firem dojde k vytvoření druhého největšího čínského těžaře uhlí s celkovou produkcí 291 milionů tun za rok.

Čína schválila sloučení dvou těžebních společností, aby vytvořila nového uhelného obra a předního světového producenta a spotřebitele paliva.

Sloučení Ankuang Group a Shandong Energy Group, které bylo oznámeno v červenci, bylo schváleno úřady. Vytvoření nové firmy, Shandong Energy Company patří mezi poslední kroky Pekingu zaměřující se na těžbu uhlí ve velkých, efektivních firmách ve snaze lépe regulovat a zefektivnit průmysl, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Čínští vědci prý vyvinuli ekologické biouhlí
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

Spojením obou firem, které jsou ve vlastnictví Shandong Provincial State Assets Supervision & Administration Commission, dojde k vytvoření druhého největšího čínského těžaře uhlí s celkovou produkcí 291 milionů tun za rok.

Čína byla za poslední tři desetiletí zdaleka největším producentem uhlí. Země vytěžila v roce 2017 přibližně 3,36 miliard tun (Bt) uhlí, což představuje více než 47 procent světové produkce uhlí. Země je zároveň také obrovským spotřebitelem uhlí. V roce 2017 dovezla 271 milionů tun uhlí, což z ní dělá také největšího světového dovozce uhlí.

Čína má třetí největší zásoby uhlí na světě a přibližně 12 000 uhelných dolů nacházejících se ve 28 provinciích. Shanxi, Vnitřní Mongolsko, Shaanxi a Xinjiang jsou největší provincie produkující uhlí v zemi. Přibližně polovina čínského uhlí se používá k výrobě elektrické energie, která představuje více než 80% elektrické energie země.