Doba čtení:1 m, 21 s
Při spalování biouhlí prý dochází k uvolnění menšího množství emisí CO2. Foto: pixabay.com

Tým chemiků ze tří čínských výzkumných institucí vyvinul metodu produkce takzvaného biouhlí z rostlinného odpadu. Biouhlí je podle nich svými výhřevnými vlastnostmi takřka ekvivalentní tomu běžně těženému. Při jeho hoření ale prý dochází k uvolnění menšího množství emisí CO2.

Nový typ látky navíc neobsahuje zinek, olovo, hořčík, měď, nikl ani kadmium. To by podle Číňanů mělo hrát významnou roli v boji proti znečištění ovzduší a klimatickým změnám, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

„Pokud bychom v Číně spalovali pouze toto biouhlí, došlo by k meziročnímu poklesu emisí CO2 o 748 milionů tun, tedy zhruba o šest procent,“ píší vědci ve výzkumu, který publikoval časopis Science Advances.

V něm vědci detailně vysvětlili celý proces výroby nového typu uhlí, který je překvapivě docela jednoduchý. Jako základ slouží doposud vyráběné oleje, které měly sloužit jako náhražka či aditivum běžné nafty. Tyto oleje přitom vznikají z běžného rostlinného odpadu – slupek rýže, pilin, klasů ze sójových bobů či odpadu po lisování cukrové třtiny – a jsou víceméně chemicky nepříliš stabilní, korozivní a efektivní. Číňané nicméně přišli na to, že pokud se tyto rostlinné oleje ohřejí na 240 stupňů Celsia, nastane v nich proces srážení. Jeho výsledkem je zformování pevného černého materiálu vzhledem podobného uhlí. Testy ukázaly, že s takovýmito hrudkami pak lze energeticky nakládat stejně jako s běžným uhlím.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků