Doba čtení:1 m, 37 s
Výroba etanolu z uhlí probíhá v závodě ve městě Huaibei v provincii Anhui. Foto: wikipedia.org

Státní média v Číně informovala o tom, že jeden z tamních závodů začal testovat výrobu etanolu pomocí uhlí namísto využití plodin, jako je kukuřice nebo cukrová třtina. Závod v jihovýchodní Číně s roční výrobní kapacitou 600 000 tun je údajně největším závodem na výrobu etanolu na světě.

Čínští představitelé uvedli, že cílem je využít k výrobě etanolu bohaté zdroje uhlí v zemi namísto životně důležitých potravin a zároveň snížit potřebu Číny dovážet etanol, napsal server powermag.com.

Dalianský institut chemické fyziky (DICP) Čínské akademie věd ve zprávě na svých internetových stránkách napsal: „Nová výrobní cesta je životně důležitá pro potravinovou bezpečnost Číny, energetickou bezpečnost a dodavatelský řetězec chemického průmyslu.“

Ministerstvo energetiky USA popisuje etanol jako „obnovitelné palivo“ vyráběné z biomasy, obvykle z kukuřičného zrna. Etanol se mísí s benzínem, aby se palivo okysličilo.

Čínští odběratelé oceli nakupují rekordní množství mongolského uhlí

Čínská státní tisková agentura Xinhua uvedla, že tamní výroba na bázi uhlí probíhá v závodě ve městě Huaibei v provincii Anhui. Podle agentury se v zařízení používá technologie, kterou společně vyvinula společnost DICP ve spolupráci se státní společností Shaanxi Yanchang Petroleum Group.

South China Morning Post uvedl, že Čína v loňském roce „vyrobila asi 2,7 milionu tun palivového etanolu fermentací zestárlého obilí“, ale má nedostatek asi 10 milionů tun, což znamená, že země je závislá na dovozu tohoto paliva.

Čína, která je největším světovým producentem uhlí a odpovídá za přibližně polovinu celosvětové produkce, je také největším světovým spotřebitelem uhlí. Vládní údaje ukazují, že Čína v uplynulém desetiletí vyřadila z provozu více než 70 GW uhelných elektráren, ale země současně pokračuje ve výstavbě nových uhelných zařízení. Americký think tank Global Energy Monitor nedávno uvedl, že více než 95 % celosvětové kapacity výroby elektřiny z uhlí, která se začala stavět v roce 2023, připadá na Čínu.